Top

Pohľadnica z… Nexø. Zimný roadtrip v Dánsku s vodíkovým Hyundai NEXO.

Pohľadnica z… Nexø. Zimný roadtrip v Dánsku s vodíkovým Hyundai NEXO.

Všetky SUV od Hyundai majú niečo spoločné. Okrem moderného a pokrokového dizajnu, technologickej vyspelosti či vysokej úrovne bezpečnosti sú všetky pomenované po zaujímavých miestach a cestovných destináciách.

V minulosti sme vám v seriáli „Pohľadnica z…“ prezradili, odkiaľ čerpali inšpiráciu pre svoj názov modely BAYON, SANTA FE a TUCSON. V tomto článku sa pozrieme na to, odkiaľ pochádza meno nášho revolučného modelu NEXO, ktoré poháňajú palivové články.

 

Velkommen til Danmark

Hyundai NEXO vzdáva svojim menom hold mestu Nexø, ktoré sa nachádza na ostrove Bornholm v Dánsku. Naše SUV je futuristické, no zároveň inšpirované krásnou dánskou prírodou.

Keďže ide o elektrické vozidlo s vodíkovými palivovými článkami (FCEV), jeho jedinou emisiou je čistá voda. Ide o skutočne ekologické vozidlo, ktorá svojou bezemisnou jazdou pomáha zachovávať prírodné krásy krajiny. A so svojím 666-kilometrovým dojazdom podľa testovacieho cyklu WLTP by mohlo NEXO obísť celé pobrežie Bornholmu viac ako trikrát! NEXO má dojazd dokonca dostatočne dlhý na to, aby zvládlo cestu naprieč celým Dánskom – z Esbjergu do Nexø – bez toho, aby ste museli zastavovať a dopĺňať palivo. A keby to predsa len bolo potrebné, jedno natankovanie trvá len päť minút!

 

Hyundai NEXO roadtrip v Dánsku

Prvá zastávka na turné: Esbjerg

Svoj zimný roadtrip s NEXO-m začíname v dánskom prístavnom meste Esbjerg, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Jutského polostrova na juhozápade Dánska. Západne od Esbjergu, neďaleko pláže Sædding, sa týči Mennesket ved havet (v prekl. Muži pri mori), deväť metrov vysoký biely pamätník štyroch sediacich mužov. Sochy boli postavené pri príležitosti oslavy stého výročia obce v roku 1994 a sú jednou z hlavných turistických atrakcií tejto oblasti. Oproti sa nachádza Rybárske a námorné múzeum.

 

Hoci je Dánsko známe miernymi zimami, teploty tu klesajú na jednociferné hodnoty a niekedy aj pod nulu. Našťastie bolo NEXO navrhnuté tak, aby si s chladom dobre poradilo. Okrem vyhrievaných sedadiel a volantu dokáže hnacia sústava vozidla zvládnuť aj extrémne nízke teploty. NEXO dokáže do pol minúty naštartovať pri teplotách až do -30° C.

 

NEXO tiež poskytuje dostatok priestoru na objemné zimné oblečenie a vybavenie pre outdoorové aktivity. Batožinový priestor má objem 461 litrov a pri sklopených zadných sedadlách až do 1 466 litrov.

 

Hyundai sa s NEXO-m v Esbjergu zastavil aj v areáli, kde pôsobí švajčiarska spoločnosť H2 Energy Europe. Tu sa aj Hyundai podieľa na vývoji najväčšieho závodu na výrobu vodíka v Európe. Spoločnosť sa zameriava ma premenu zelenej elektriny na vodík, ktorý sa bude používať v nákladných autách a inej ťažkej pozemnej doprave. Projekt by mohol byť spustený už v roku 2024 a očakáva sa, že v oblasti vytvorí až 200 – 300 nových stálych pracovných miest.

 

Pokiaľ ide o ďalšie investície do vodíka, skupina Hyundai Motor Group sa pod značkou HTWO zameriava na vývoj vodíkových palivových článkov. Okrem toho HTWO od leta 2020 dodáva aj ťažké nákladné vozidlá XCIENT Fuel Cell a od jesene 2021 aj autobusy ELEC CITY Fuel Cell, ktoré sa využívajú v rôznych európskych mestách.

Hyundai Nexo stojace pred veternou elektrarnou pri zapade slnka

Druhá zastávka na turné: Odense

Na ceste do Odense, tretieho najväčšieho mesta Dánska, sme ocenili integrované viacprvkové zavesenie zadnej nápravy modelu NEXO. Vylepšená geometria odpruženia prináša hladšiu a pohodlnejšiu jazdu a zároveň zlepšuje ovládateľnosť auta – a to oceníte pri jazde kľukatými cestami v celom Dánsku.

 

Návštevníci Odense si môžu prezrieť hrad Egeskov, dedinu Funen a loď Ladbyskibet. Mesto je aj rodiskom svetoznámeho a aj na Slovensku mimoriadne obľúbeného rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Turisti tu môžu navštíviť jeho dom a vidieť, ako žil.

 

Autor knihy Malá morská víla Andersen bol jedným z najznámejších Dánov. Bol tiež vášnivým cestovateľom. Hovorí sa, že „Žiť znamená cestovať“. Pohyb po úzkych cestách Odense ale nie je jednoduchý. Vďaka monitoringu mŕtveho uhla však majú vodiči modelu NEXO lepšiu viditeľnosť pri riadení a manévrovaní.

Hyundai NEXO v meste Nexø

 

Konečná zastávka na turné: Nexø

Nexø sa nachádza na slnečnom dánskom ostrove Bornholm a ponúka útek z mesta s plážami s jemným pieskom, strmými útesmi, hlbokými lesmi a zvlnenými poľami.

 

Pri potulkách po Bornholme návštevníci narazia na niekoľko rybárskych dedín s pestrofarebnými domami. Milovníci histórie môžu obdivovať zrúcaninu hradu Hammershus alebo Helligdomsklipperne, tiež známy ako Sanctuary Cliffs. Za zmienku určite stojí aj prírodná rezervácia Hammerknuden alebo známu pláž s bielym pieskom Dueodde.

Hyundai NEXO v Dánsku

NEXO ako auto s palivovými článkami je skvelou voľbou pre zákazníka, ktorý oceňuje inovatívne technológie, chce využívať všetky výhody batériového elektromotora a uprednostňuje rýchle tankovanie. S dojazdom vyše 600 km na jedno natankovanie a s bezemisnou prevádzkou je ideálnym vozidlom na roadtrip nielen po Dánsku, v ktorom našlo inšpiráciu pre svoj názov.

Nie je možné pridávať komentáre.