Top

Pohľadnica z Tucsonu: S európskym bestsellerom naprieč púšťou a horami Arizony

Pohľadnica z Tucsonu: S európskym bestsellerom naprieč púšťou a horami Arizony
  • Tucson je mesto, ktoré leží na juhozápade USA, kde sa stretávajú západné, mexické a indiánske vplyvy
  • Druhé najväčšie mesto štátu Arizona ponúka mnohé možnosti na zaujímavé celoročné outdoorové aktivity
  • Vďaka rozmanitej krajine je Tucson domovom mnohých prírodných pamiatok, ako aj fascinujúcej fauny a flóry
  • Cestou po púšti a horách v Arizone sa vydávame s naším najpredávanejším SUV v Európe

 

SUV vozidlá Hyundai majú viaceré spoločné črty, napríklad progresívny dizajnový jazyk či elektrifikované pohonné jednotky, avšak každý model svoju jedinečnosť vyjadruje aj svojím názvom, ktorý dostal podľa niektorej zo zaujímavých cestovateľských destinácií.

V predchádzajúcich článkoch zo série „Pohľadnica z…“ sme sa zamerali na predstavenie regiónov, podľa ktorých dostali svoje názvy BAYON a SANTA FE. Teraz je na rade európsky bestseller – TUCSON!

 

Pozdravy z Tucsonu!

Mesto Tucson má históriu, ktorá sa tiahne stáročiami do minulosti, a je staršie, ako mnohé iné mestá na americkom juhozápade. Samotný výraz „Tucson“ je odvodený od „Ts iuk shan“, čo je názov, ktorý dali pohoriu Sentinel domorodci z Tohono O’odham. Odkazuje na skutočnosť, že úpätie hory je tmavšie ako jej vrchol. Tucson, bývalá španielska vojenská pevnosť, bol známy aj ako „Staré Pueblo“ („stará dedina“).

Tucson je v súčasnosti druhým najväčším mestom amerického štátu Arizona, hneď za jeho hlavným mestom Phoenix. S počtom obyvateľov približne 543 000 je aj významným univerzitným mestom.

Hyundai TUCSON pri západe slnka v Arizone

Hyundai TUCSON má v porovnaní so svojím menovcom pomerne kratšiu históriu. Po uvedení na trh v roku 2004 a teraz už štvrtej generácie je však TUCSON jedným z najdlhšie slúžiacich modelov vo flotile Hyundai. Nielenže je TUCSON najpredávanejším modelom značky Hyundai v Európe, ako aj najpredávanejším vozidlom v segmente kompaktných SUV v Európe, ale je aj celosvetovo najpredávanejším SUV spoločnosti! Z viac ako siedmich miliónov predaných kusov po celom svete sa 1,7 milióna predalo v Európe.

TUCSON je jedným zo šiestich modelov Hyundai, ktoré sa vyrábajú v európskych závodoch Hyundai so sídlom v Českej republike a Turecku. V minulom roku tvorili autá vyrobené v Európe až 72% celkového európskeho predaja spoločnosti Hyundai.

 

Poraziť horúčavu

Mesto Tucson sa vyznačuje horúcim púštnym podnebím, pre ktoré sú charakteristické mierne zimy a veľmi teplé letá. Priemerná letná teplota sa na dennej báze pohybuje medzi 37° C a 39° C.

Hyundai TUCSON jazdiaci po cestách juhoamerického západu

Aby sa cestujúci v Hyundai TUCSON cítili príjemne, aj keď sa teploty v krajine vyšplhajú príliš vysoko, môžu si zvoliť režim Multi-Air. TUCSON bol totiž prvým vozidlom Hyundai s technológiou Multi-Air Mode. O čo ide? Kombinácia priamych a nepriamych prieduchov zabezpečuje klimatizáciu a kúrenie s jemnejším prúdením vzduchu v kabíne, vďaka čomu má posádka auta veľmi príjemné a teplotne komfortné prostredie. Keď je aktivovaný, režim Multi-Air tlačí vzduch cez bežné vetracie otvory, ako aj cez novo pridané viacvzduchové štrbiny v prednej časti vozidla.

Keďže celkový objem vzduchu pri chladení a kúrení zostáva rovnaký, režim Multi-Air je pri zmene teploty veľmi účinný. Pridané viacvzduchové štrbiny však obmedzujú priamy kontakt osôb s prúdiacim vzduchom, čím je pobyt v aute omnoho príjemnejší.

 

Staré sa stretáva s novým

Mesto Tucson, známe svojimi historickými časťami, je bohaté na architektúru z prelomu storočí. Napríklad misia San Xavier del Bac, španielska katolícka misia z 18. storočia, je stále v prevádzke a je považovaná za jednu z najkrajších v Amerike.

Hyundai TUCSON zaparkovaný v meste Tucson, v štáte Arizona

TUCSON bol prvým SUV spoločnosti Hyundai, ktoré bolo vyvinuté v súlade s dizajnovou identitou „Sensuous Sportiness“. Tento nový smer harmonizuje štyri základné prvky: proporcie, architektúru, štýl a technológiu. Cieľom filozofie „Sensuous Sportiness“ je využiť inovatívne technológie a riešenia, ktoré prinesú do vozidiel Hyundai zmyselný a emocionálny nádych.

Namiesto tradičných metód kreslenia a skicovania použili dizajnéri Hyundai špičkovú digitálnu technológiu na vývoj geometrických algoritmov, ktoré im umožnili vytvárať futuristické dizajnové prvky, známe ako „Parametric Dynamics“. Tento proces využíva digitálne dáta na vytvorenie bezprecedentnej, odvážnej estetiky dizajnu z línií, plôch, uhlov a tvarov. Tieto výrazné geometrické vzory alebo „parametrické drahokamy“ možno vidieť v celom progresívnom dizajne modelu TUCSON.

 

Každému podľa jeho chuti

Jedlo v Tucsone spája vplyvy mexickej kuchyne Sonoran a indiánskych špecialít. Tucson uvádza, že je rodiskom chimichanga, vyprážaného burrita. Sonoran hot dog je ďalším známym jedlom v Tucsone. Obalený v slanine a grilovaný, Sonoran hot dog sa podáva v štýle bolillo, na vrchu s fazuľou pinto, cibuľou, paradajkami a rôznymi koreninami vrátane majonézy, horčice a jalapeño salsy. Možností je veľa, presne ako chutí a preferencií ľudí.

A rovnako ako hot dog Sonoran, aj Hyundai TUCSON je vyvinutý tak, aby dokázal vyhovieť rôznym typom vodičov. Preto ponúka viacero typov pohonného ústrojenstva – mild hybridné, hybridné aj plug-in hybridné – benzínové aj naftové jednotky, či manuálnu alebo automatickú prevodovku. Celý rad TUCSON je založený na dvoch motoroch Hyundai Smartstream, 1,6-litrovom benzínovom T-GDi a 1,6-litrovom naftovom motore CRDi, ktoré sú k dispozícii s rôznymi úrovňami elektrifikácie. Súčasná generácia modelu TUCSON ponúka najviac elektrifikovaný rad pohonných jednotiek v segmente kompaktných SUV, vrátane hybridných, plug-in hybridných a 48-voltových mild hybridných verzií.

 

Krásna príroda

Okolie mesta Tucson, obklopené národnými parkami, lesmi, púšťami a pohorím, je ideálnym miestom pre outdoorové rekreačné aktivity. Návštevníci si môžu vychutnať pešiu turistiku v divočine, kempovanie, jazdu na koni, objavovanie púštnej flóry a fauny a dokonca v zime aj lyžovanie.

Arizona-Sonora Desert Museum, založené v roku 1952, zahŕňa zoologickú záhradu s rozlohou takmer 400 000 metrov štvorcových, akvárium, botanickú záhradu, prírodovedné múzeum, vydavateľstvo a umeleckú galériu. Múzeum sa rozprestiera v divočine a ponúka viac ako tri kilometre turistických chodníkov v púšti.

SUV Hyundai TUCSON, za ktorým sa týči údolie blízko mesta Tucson

Ďalšie pozoruhodné atrakcie nájdu návštevníci Tucsonu na úpätí pohoria Santa Catalina. Kaňon Sabino je považovaný za jednu z najkrajších oblastí v Arizone.

Národný park Saguaro, pomenovaný po veľkom púštnom kaktuse saguaro, obklopuje mesto Tucson zo západu aj východu. Signal Hill Trail vedie k petroglyfom starovekého ľudu Hohokam v západnej horskej oblasti Tucson. Cactus Forest Drive vo východnej horskej oblasti Rincon zasa ponúka úžasné výhľady na púšť.

Pre maximálny komfort na dlhých cestách vytvárajú dynamické proporcie Hyundai TUCSON a nová platforma široký, otvorený interiér, ktorý zvyčajne nájdeme iba v modeloch o segment vyššie. V porovnaní so svojím predchodcom je 4. generácia SUV TUCSON o 20 milimetrov dlhšia a o 15 milimetrov širšia, má o desať milimetrov dlhší rázvor, ponúka cestujúcim vzadu navyše 26 milimetrov miesta na nohy a pri sklopených zadných sedadlách poskytuje až do 1 799 litrov batožinového priestoru.

Elektronické odpruženie Hyundai TUCSON Electronic Controlled Suspension (ECS) zaručuje pohodlnú a stabilnú jazdu aj na náročných cestách v okolí Tucsonu. Táto technológia adaptívneho tlmenia umožňuje všestranné jazdné správanie v závislosti od stavu vozovky a preferencií vodiča. Zohľadnením jazdných podmienok, ako sú rýchlosť, povrch vozovky, zákruty, požiadavky na zastavenie a zrýchlenie, ECS automaticky a nepretržite riadi odpruženie vozidla, aby sa maximalizoval jazdný komfort a výkon. ECS tiež znižuje nakláňanie, stúpanie a vertikálny pohyb, aby sa zlepšila jazda, tým, že ovláda tlmiacu silu na každom kolese.

Hyundai TUCSON, zástupca C-SUV segmentu v teréne

Ako skutočné SUV, aj Hyundai TUCSON bol skonštruovaný tak, aby zvládol rôzne terény. Terénny režim SUV, ktorý je k dispozícii pre hybridnú a plug-in hybridnú verziu s automatickou prevodovkou s pohonom 4×4, určuje priľnavosť kolies a rýchlosť a zaisťuje agilnejšie ovládanie a vylepšenú aplikáciu krútiaceho momentu. Tri terénne režimy – Mud (blato), Sand (piesok) a Snow (sneh) – optimalizujú jazdný výkon pre lepší ešte zážitok z jazdy – na ceste aj v teréne.

 

Zažite Tucson s TUCSON-om

Tucson v Arizone je známa dovolenková destinácia známa svojou bohatou históriou, multikultúrnymi vplyvmi a širokou škálou outdoorových aktivít. Milovníci prírody, športoví nadšenci a fanúšikovia histórie nájdu v tomto juhozápadnom klenote Spojených štátov presne to, čo hľadajú. Hyundai TUCSON so svojimi technológiami, progresívnym dizajnom a bohatým spektrom pohonov s týmto mestom hrdo zdieľa svoje meno. A je len na vás, či sa Tucson rozhodnete navštíviť a objavovať jeho krásy na vozidle Hyundai TUCSON. Podľa nás by to stálo za to!

Nie je možné pridávať komentáre.