Top

Štýlové a ekologické kempovanie s Hyundai IONIQ 5

Štýlové a ekologické kempovanie s Hyundai IONIQ 5

Leto sa skončilo. Dni sú kratšie, noci dlhšie a chladnejšie. Príroda však príchodom jesene vstupuje do ďalšej fázy svojho cyklu. Ráno nás často privíta hustá, ťažká hmla, cez deň príjemne zahrejú lúče jesenného slnka, príroda hýri krásnymi farbami a tma, ktorá padá na krajinu oveľa skôr, prináša nielen chlad, ale aj príležitosť na neopakovateľnú kempovačku.

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako by stanovačka alebo rybačka mohla vyzerať s plne elektrickým autom, ktoré si väčšina z nás spája skôr s jazdou v meste a na bežných cestách? Odpovede na túto otázku ponúka náš najoceňovanejší model, elektrický IONIQ 5

Elektrina k dispozícii aj na konci sveta

Zdá sa vám, že nadpis tejto kapitoly je prehnaný? Tak čítajte ďalej. Inovatívna funkcia Vehicle-To-Load (V2L) totiž robí z IONIQ-u 5 doslova malú pojazdnú elektráreň. Auto môže byť vybavené interiérovou aj exteriérovou elektrickou zásuvkou s napätím 230 V, ktorá umožňuje napojiť a prevádzkovať elektrické spotrebiče s výkonom až do 3,6 kW! A to aj v situácii, keď je samotné vozidlo vypnuté. Pri pobyte v prírode túto jedinečnú vychytávku všetci milovníci kempovania mimoriadne ocenia, pretože V2L umožňuje uvariť si chutný obed alebo večeru na elektrickom variči, alebo vykúriť si stan počas dlhých chladných nocí. Vozidlo je, samozrejme, vybavené bezpečnostnou poistkou proti preťaženiu. Funkcia V2L tak dokáže urobiť aj z bežnej outdoorovej kempovačky skutočne príjemný a veľmi komfortný pobyt v prírode.

IONIQ 5 napajajuci kavovar pomocou technologie V2L

 

Elektrické auto a príves? Nech sa páči!

Jednou z nevýhod pri mnohých batériových elektrických autách je, že majú obmedzenú ťažnú kapacitu. IONIQ 5 je však iný. Maximálna hmotnosť brzdeného prípojného vozidla, ktoré IONIQ 5 „zvládne“, je až 1 600 kg! A to už je parameter, ktorý ponúka príležitosť vymeniť stan za pohodlný 6-miestny obytný príves s dĺžkou 7,5 metra a komfortom, ktorý k nemu prináleží. Samozrejme, váha prípojného vozidla má vplyv na dojazd vozidla. IONIQ 5 však ako jedno z mála elektrických áut na trhu disponuje funkciou Trailer mode, Pomocou telematického systému si môžete nastaviť hmotnostnú kategóriu svojho prívesu a tomu sa prispôsobí očakávaný dojazd ešte pred začiatkom cesty. Znamená to, že majitelia IONIQ 5 si môžu naplánovať ďalšiu zastávku na nabíjanie auta vopred bez zbytočného stresu a improvizovania.

IONIQ 5 pri zapade slnka s privesom kemperi

Luxusný priestor na relax aj batožinu

O tom, že IONIQ 5 je v skutočnosti oveľa väčšie auto, ako sa na fotkách zdá, sa už toho popísalo dosť. Veľkorysý vnútorný priestor dizajnéri dosiahli najmä vďaka obrovskému rázvoru až 3 metre, čo je viac ako má najväčšie SUV v ponuke Hyundai v Európe, SANTA FE. Navyše, súčasťou príplatkovej výbavy sú aj elektricky ovládané relaxačné predné sedadlá, ktoré sa dajú sklopiť do optimálneho uhla a zabezpečia dokonalý oddych a načerpanie energie aj v nehostinnom prostredí. Pre väčšiu všestrannosť sa sedadlá v druhom rade dajú posunúť dopredu až o 135 mm a tiež sa dajú sklopiť v pomere 6:4.

Za priestrannosťou interiéru nezaostáva ani batožinový priestor, ktorý je pri kempovaní či rybačke rovnako dôležitý. Základný objem kufra je 527 l, ktorý sa po sklopení zadných sedadiel zvýši na 1 587 litrov! Bonusom je aj tzv. frunk, teda menší batožinový priestor pod prednou kapotou, ktorý pri vozidle s pohonom len zadnej nápravy poskytuje solídny objem až 57 litrov.

Nespevnené cesty nie sú problém

Aj keď je IONIQ 5 auto, ktoré sa najlepšie cíti na bežných asfaltkách, nespevnené cesty preň nie sú problém. Iste, nie je to off-roadové vozidlo, ale vďaka minimálnej svetlej výške 160 mm a najmä s pohonom 4×4 si bez zaváhania poradí s bežnými poľnými a lesnými cestičkami, ktoré vedú na miesta vysnívanej kempovačky.

Štýlová a ekologická dovolenka v prírode

Vďaka funkcii Vehicle-To-Load, štedrému priestoru, schopnosti ťahať brzdený príves s hmotnosťou až do 1,6 tony a pohonu všetkých štyroch kolies je IONIQ 5 autom, ktoré môže dať kempovaniu úplne nový rozmer. A to všetko v prevedení, ktoré je veľmi šetrné a ohľaduplné k prírode. Nezabúdajme, že jazda s elektrickým vozidlom nevytvára hluk a neprodukuje dym. A to je tiež jeden zo silných argumentov, pre ktorý výlet do prírody s elektrickým autom stojí za zváženie.

 

 

 

 

Nie je možné pridávať komentáre.