Top

Hyundai a Healthy Seas pokračovali v čistení morí a pláží aj v minulom roku.

Hyundai a Healthy Seas pokračovali v čistení morí a pláží aj v minulom roku.
  • Celoeurópske partnerstvo medzi spoločnosťou Hyundai Motor a organizáciou na ochranu morí, Healthy Seas, trvá od roku 2021
  • Počas dvoch rokov spolupráce sa podarilo zrealizovať aktivity spojené s čistením pláží, čistenie pod vodnou hladinou a pripraviť viaceré vzdelávacie programy pre školákov
  • V roku 2022 sa spolupráca po prvý raz uskutočnila aj mimo územia Európy, v Južnej Kórei
  • Partnerstvo výrazne podporuje obehové hospodárstvo tým, že Hyundai využíva materiál zo spracovaného odpadu pri výrobe svojich produktov, napr. rohožiek v modeloch IONIQ 5 a IONIQ 6

 

V roku 2022 pokračovalo partnerstvo spoločnosti Hyundai s organizáciou na ochranu morí, Healthy Seas. Vďaka nemu sa podarilo uskutočniť viac ako desať projektov v Európe a po prvýkrát aj mimo nej – v Južnej Kórei. Minuloročné aktivity zahŕňali čistenie pláží aj odstraňovanie opustených rybárskych sietí spod morskej hladiny. Dôležitú súčasť tvorili vzdelávacie programy, v ktorých sa deti a zástupcovia miestnych komunít mohli dozvedieť viac o ochrane morí, udržateľnom životnom štýle a podpore obehového hospodárstva.

Opustené nylonové rybárske siete získané počas čistiacich aktivít Healthy Seas regeneruje partnerská spoločnosť Aquafil. Tieto siete sa spolu s iným nylonovým odpadom premenia na regenerovaný nylon ECONYL®, z ktorého sa následne vyrábajú udržateľné výrobky.

 

Čistenie morí v Európe aj mimo nej

Po čistení na Itake v roku 2021 sa Healthy Seas a Hyundai v roku 2022 vrátili na tento grécky ostrov, aby vo svojich aktivitách pokračovali a nadviazali na úspech akcie. Projekt „Návrat na Itaku“ zapojil do diania ľudí z ostrova a zameral sa na podporu rybárov a vzdelávanie miestnych detí.

Po vyčistení mora od pozostatkov opustenej rybárskej farmy v roku 2021 vrátane kovových častí, rúr a piatich ton rybárskych sietí bolo v roku 2022 odstránených ďalších 18,5 tony rybárskych sietí a odpadu. Na akcii sa podieľalo 45 ľudí, vrátane 15 potápačov.

Okrem aktivít na Itake podporoval Hyundai aktivity organizácie Healthy Seas aj pri organizovaní rôznych potápačských aktivít s cieľom vyloviť opustené rybárske siete a rybárske výstroje z morí a oceánov. V roku 2022 partnerstvo viedlo k upratovacím aktivitám v Grécku, Španielsku, Chorvátsku a Južnej Kórei, čo bola prvá aktivita, ktorú Hyundai a Healthy Seas zorganizovali mimo Európy.

Do aktivít sa zapojilo viac ako 55 dobrovoľných potápačov a spolu sa podarilo vyzbierať až 27 ton odpadu.

 

Vzdelávanie deti o udržateľnosti a ochrane morí

Hyundai a Healthy Seas okrem upratovania a čistenia pripravili vo viacerých krajinách aj zaujímavé vzdelávacie aktivity, ktorých sa zúčastnilo približne 400 školákov. Cieľom vzdelávania bolo naučiť deti, aké dôležité je udržiavať svetové oceány čisté a aké negatívne vplyvy ma takéto znečistenie na život obyvateľov morí aj ľudí.

Počas workshopu v Tossa de Mar v Španielsku napríklad spoločnosť Healthy Seas umožnila deťom pomocou virtuálnej reality stať sa na jeden deň potápačmi.  V Londýne zasa študenti mali možnosť vytvoriť niečo pekné z odpadkov, ktorý sa dá využiť aj na umelecké aktivity.

Po lete, keď sa spolupráca zameriavala na čistenie a upratovanie, sa v druhej polovici roka uskutočnili tri rozsiahle programy vo Francúzsku, Taliansku a Nemecku. Vo Francúzsku účastníci tradičného polmaratónu Marseille-Cassis Classique Internationale bežali pozdĺž mora a popri tom sa mohli zastaviť a pozbierať odpad z pláží Marseille. V talianskom Miláne sa predstavitelia Healthy Seas zamerali na obehové hospodárstvo. Viac ako 70 detí sa mohlo dozvedieť o ničivých vplyvoch opustených rybárskych pomôcok na morskú biodiverzitu, výsledkoch upratovania a čistenia a tiež o regenerovanej priadzi ECONYL®, z ktorej sa vyrábajú rôzne produkty, medzi nimi aj rohožky v modeloch IONIQ 5 a IONIQ 6.

Nie je možné pridávať komentáre.