Top

Nervy z dezénu? Od kvalitnej pneumatiky závisí mnohé

Nervy z dezénu? Od kvalitnej pneumatiky závisí mnohé

1,6 mm v lete, 3,0 mm v zime. Týmto by sme mohli článok rovno ukončiť a nazvať ho: „Len ďalší článok o hĺbke dezénu“. Jeho hĺbka a celkový stav pneumatiky sa však dá preskúmať aj podrobnejšie. Čo všetko viete a neviete o dezéne?

Hĺbka predpísaná zákonom je na smiech

A to doslova. 1,6 mm hlboký dezén na letných pneumatikách je totálne nedostatočný, pri 3 mm na zimných sa vaše auto správa ako sánky. Letné pneumatiky, ktorých dezén nedosahuje hĺbku aspoň 3 mm, môžete rovno vyhodiť. Do pokuty alebo problémov na STK vám ešte 1,4 mm chýba, no akonáhle naprší, takýto dezén nedokáže dostatočne rýchlo odvádzať vodu a vaše auto sa po ceste prakticky kĺže. Na zimných sa neodporúča jazdiť s dezénom menším ako 4 mm.

Auto nie je motorka

Gumy na motocykloch musia mať dezén hlboký 1 mm, no v ponuke nájdete aj gumy, ktoré na boku alebo aj na celom povrchu dezén nemajú. Takáto dobre zahriata guma sa pri náklone v zákrute lepšie prilepí k asfaltu a dovolí jazdcovi prejsť zákrutu aj vo vyššej rýchlosti. Auto sa však pri prejazde zákrutou nenakláňa na jednu stranu a aj pri prudkom manévri sa vozovky dotýka hlavná plocha pneumatiky, ktorá musí byť vybavená dostatočne hlbokým dezénom.

Ako správne odmeriam dezén?

Dezén sa meria na ploche pneumatiky, ktorá prichádza do styku s vozovkou. Okraje pneumatiky môžu mať dezén menší z dôvodu častých prejazdov zákrutami, no minimálnu hĺbku dezénu musíte mať na mieste, ktoré sa dotýka vozovky, keď auto ide rovno. Bežte si zmerať dezén hneď teraz, z výsledku možno budete prekvapení.

meranie hrúbky dezénu

Pneumatiky dajú o sebe vedieť

Hlavne vtedy, keď potrebujú výmenu. Zvláštna farba (sivá, hrdzavá, hnedá), praskliny, podivné zvuky, ale aj zlé manévrovanie s autom nás upozornia, že pneumatiky sú v nevyhovujúcom stave. Stačí si všímať signály a zvážiť výmenu pneumatík ešte predtým, než sa prejaví nedostatočná hĺbka dezénu.

Šetrite ich, vydržia dlhšie

Jazdenie na zimných v lete a naopak, nezmyselné gumovanie, šmyky, nekontrolovateľné brzdenie, prílišné točenie volantu v stojacom aute. Všetky tieto veci našim pneumatikám uberajú životnosť. Pneumatiky sa dajú dokonca aj ošetrovať rôznymi sprejmi na predĺženie živnosti. V konečnom dôsledku je to len ďalší komponent auta, ktorý vydrží dlhšie, keď sa oň staráme.

Neriskujte život a auto pre pár ušetrených eur

Kvalitné značkové pneumatiky pre väčšinu áut dokážete zohnať za 40 €. Za menej ako 200 € tak dokážete vaše auto vybaviť novými „topánkami“, ktoré bezpečne zvládnu akékoľvek počasie a možno dokážu zabrániť kolízii, ktorá by poškodila vaše auto alebo v horšom prípade ohrozila zdravie posádky. Dobré gumy a brzdy sú korunkou bezpečnosti a spoľahlivosti, ktoré ponúkajú autá značky Hyundai.

 

Nie je možné pridávať komentáre.