Top

Nabíjate vašu autobatériu správne?  

Nabíjate vašu autobatériu správne?  

K nabíjaniu autobatérie sa niektorí majitelia áut uchýlia len zriedkavo. Avšak, práve oni majú o tomto procese často nedostatok informácií a môžu pri ňom narobiť viac škody ako úžitku. Na čo si treba dať pozor pri nabíjaní autobatérie?

Nenabíjajte s hocičím

Keď už auto neštartuje a je za to určite zodpovedná slabá batéria, treba ju nabiť. Pozor však na rôzne skvosty našich praotcov, ktoré nájdete v garáži hneď za 30-ročnou vazelínou. Tieto nabíjačky môžu byť poškodené, nastavené na silnejšie napätie a môžu vašu batériu nenávratne poškodiť. Vždy nabíjajte len s nabíjačkou, ktorá je na 100 % funkčná a je určená pre nabíjanie autobatérií.

Pozor na zapojenie kontaktov

+ a – môže laika ľahko zmiasť. Za žiadnu cenu nezameňte svorky, batériu by ste mohli skratovať. Kladný pól (plusový) je vo väčšine prípadov označený červenou farbou, záporný (mínusový) zase čiernou. V žiadnom prípade batériu neprevracajte, nachádza sa v nej tekutina, ktorá sa pri nesprávnej manipulácii môže dostať von a spôsobiť škody. Pri odpájaní najprv odpojíme mínus. Pri zapojení zase najprv zapojíme plus.

autobatérie

Rôzne typy batérií

Vždy dodržiavajte pokyny, ktoré udáva výrobca konkrétnej batérie. Inak sa udržuje klasická batéria, inak gélová. Nikdy nenabíjajte batériu v prípade, že ste si predtým neprečítali návod na jej údržbu a na obsluhu konkrétnej nabíjačky.

Vyriešte to kvalitnou nabíjačkou

Ktorá vás prevedie celým procesom. Po zapojení do siete vás vyzve na pripojenie batérie, upozorní vás, ak ste náhodou svorky zapojili naopak, a keď je batéria nabitá, sama sa vypne. Takéto nabíjačky sú dostupné za pár desiatok eur vo väčšine obchodov a ušetria vám kopu starostí.

Nenechajte batériu vybiť

Jazdite pravidelne, vyhnite sa dlhému státiu auta v mrazoch a kúpte si voltmeter. Stojí približne euro a po zapojení do zapaľovača vám ukáže napätie vo vašej batérii. Podľa toho viete určiť, či máte funkčný alternátor a či vaša batéria zvládne štart vozidla. Ak naštartujete a chcete batériu dobiť jazdou, odporúča sa prejsť aspoň 50 kilometrov, no veľa závisí od konkrétneho typu auta, od teploty vzduchu a od úrovne nabitia batérie.

 

Starajte sa o vašu batériu, odvďačí sa vám dlhšou životnosťou a nenechá vás stáť na parkovisku práve vtedy, keď sa ponáhľate do práce alebo na dôležité stretnutie.

 

Nie je možné pridávať komentáre.