Top

Hyundai Motor predstavil inovatívny robotický modul Plug & Drive

Hyundai Motor predstavil inovatívny robotický modul Plug & Drive
  • Nový koncept mobility vecí (MoT), ktorý umožňuje pohyb tradične neživých predmetov prostredníctvom robotickej technológie spoločnosti
  • Moduly Plug & Drive (PnD) a Drive & Lift (DnL) poskytujú riešenia mobility typu všetko v jednom ako súčasti neobmedzeného ekosystému MoT
  • Modul PnD na poskytovanie mobility všetkému od malých objektov po komunitné priestory s nekonečnou flexibilitou a škálovateľnosťou
  • Modul DnL s mechanizmom excentrického kolesa na rozšírenie prevádzky robotov na vnútorné aj vonkajšie miesta
  • Rôzne aplikácie novo predstavených modulov PnD a DnL, ako je napríklad nedávno odhalený Mobile Eccentric Droid (MobED), ktoré budú vystavené v stánku Hyundai Motor spolu s robotmi Spot® a AtlasTM od spoločnosti Boston Dynamics

 

Spoločnosť Hyundai Motor Company na veľtrhu CES 2022 odhalila svoju modulárnu platformu Plug & Drive (PnD), ktorá umožňuje mobilitu tradične neživých vecí, od malých predmetov až po veľké komunitné priestory.

Na podujatí predstavili vedúci predstavitelia spoločností Hyundai Motor a Boston Dynamics spoločnú víziu robotiky v reálnom svete aj metaverze pod hlavnou témou „Rozširovanie ľudského dosahu“. Hyundai Motor tiež odhalil svoje plány na vytvorenie pokročilej mobility s neobmedzeným ekosystémom mobility vecí (MoT) a predstavil rad robotov a robotických konceptov.

 

Všetko naše robotické inžinierstvo a tvorivé úsilie smerujeme k vybudovaniu neobmedzeného ekosystému mobility vecíCieľom je, aby robotika umožnila všetky druhy osobnej mobility spojenej s autonómnou komunikáciou, pohybom a vykonávaním úloh.

 Dong Jin Hyun, viceprezident a vedúci robotického laboratória Hyundai Motor Group

Umožnenie pohybu objektov autonómne s PnD

Modulárna platforma Plug & Drive (PnD) predstavuje komplexné riešenie mobility, ktoré kombinuje inteligentné riadenie, brzdenie, elektrický pohon v kolesách a hardvér odpruženia. Jednokolesová jednotka využíva ovládač riadenia na neobmedzenú rotáciu kolies. To znamená, že sa môže otáčať o 360 stupňov, čo umožňuje holonomický pohyb ako u krasokorčuliara. LiDAR a kamerové senzory umožňujú objektom s podporou PnD pohybovať sa autonómne.

Moduly PnD je možné pripojiť k čomukoľvek od stolov po kontajnery pre rozšíriteľnú mobilitu. Používatelia si môžu vybrať rôzne konfigurácie diskov a veľkosti platformy na základe svojich požiadaviek.

 

Modul PnD je prispôsobivý a rozšíriteľný, aby vyhovoval ľudským potrebám. Pretože vo svete, ktorý príde, nebudete svojimi vecami hýbať – budú sa pohybovať okolo vásPnD robí normálne neživé predmety mobilnými. Je to táto schopnosť, ktorá umožňuje zmeniť prakticky akýkoľvek priestor. Je to spôsob, ako nakonfigurovať priestory na požiadanie.

 

Hyun ďalej vysvetlil, že PnD môže byť užitočné pri zdieľaní kancelárií, ktoré sa stalo miliardovým priemyslom. PnD umožňuje tímom – dokonca aj celým spoločnostiam – upravovať a využívať pracovný priestor na požiadanie, vďaka čomu je možný účelový priestor alebo koncept PBS. Pomocou modulov PnD je možné transformovať celý obchodný model.

Flexibilita jazdy PnD môže tiež individualizovať verejnú dopravu tak, aby vyhovovala veľmi špecifickým individuálnym potrebám, ako je modul osobnej mobility, ktorý sa pripojí k materskému raketoplánu na väčšinu jeho cesty, ale môže sa odpojiť na poslednú míľu, aby odviezol cestujúceho priamo do jeho konečného cieľa.

Hyundai Motor na veľtrhu CES 2022 vystavil celkom štyri modely aplikačných konceptov využívajúcich modulárnu platformu PnD, vrátane osobnej mobility, mobility služieb, mobility logistiky a L7 – z ktorých všetky zapadajú do neobmedzeného ekosystému mobility vecí (MoT).

Koncept Personal Mobility je platformová aplikácia vybavená štyrmi 5,5-palcovými PnD modulmi. Toto účelové vozidlo (PBV) meria 133 cm na šírku, 125 cm na dĺžku a 188,5 cm na výšku a poskytuje mobilitu na poslednú míľu pre jedného cestujúceho. Je nakonfigurovaný tak, aby efektívne využíval priestor použitím rotačnej metódy otvárania a zatvárania a voľná prevádzka je možná pomocou inteligentného joysticku nainštalovaného na pravej strane sedadla bez potreby volantu alebo pedálu.

Koncepty Service Mobility a Logistic Mobility využívajú rovnakú platformu, merajúcu 130 cm na šírku, 110 cm na dĺžku a 180 cm na výšku, s úložným priestorom, ktorý sa otvára a zatvára ako zásuvka. Servisná mobilita môže byť použitá rôznymi spôsobmi, ako je preprava batožiny zákazníkov v hoteloch, a Logistics Mobility môže byť použitá na prepravu tovaru zo skladov.

Koncept L7 poskytuje extrémnu mobilitu s 12-palcovým zväčšeným PnD modulom. Podobne ako pri Personal Mobility je sedadlo otočné, aby mohol spolujazdec ľahko nastupovať a vystupovať a je možné ho ľubovoľne ovládať joystickom.

 

Rozšírenie prevádzkového rozsahu robotov na vonkajšie miesta pomocou MobED

Hyundai tiež na veľtrhu CES 2022 vystavil platformu pre malú mobilitu MobED (Mobile Eccentric Droid) s modulom Drive & Lift (DnL), komplexným robotickým riešením založeným na mechanizme excentrických kolies, ktorý kombinuje hnacie, riadiace a brzdové systémy do jednej štruktúry. S DnL namontovaným na každom kolese môže MobED zdvihnúť plošinu hore a dole, takže telo môže zostať vodorovne, keď MobED prechádza nerovným terénom alebo nízkymi prekážkami, ako sú schody alebo spomaľovače.

MobED, navrhnutý pre plnú všestrannosť a modularitu, môže byť použitý pre rôzne aplikácie v závislosti od namontovaného zariadenia a môže byť rozšírený na varianty systému s obsluhou aj bez posádky. Na základe svojej vynikajúcej manévrovateľnosti je možné platformu použiť aj pre servisné roboty, ktoré môžu pracovať vo vnútri aj vonku.

MobED meria 60 cm na šírku, 67 cm na dĺžku a 33 cm na výšku a váži 50 kg s kapacitou batérie 2 kWh. S nasadenými 12-palcovými pneumatikami je jeho maximálna rýchlosť 30 km/h. Hyundai Motor vystavil aj koncept aplikácie sprievodcu MobED vybavený monitorom na upútanie pozornosti ľudí, napríklad návštevníkov verejnej atrakcie.

Hyundai Motor sa tiež pripravuje na použitie modulov DnL pre rôzne aplikácie, ako je vedenie a dodávka tovarov, pretože verí, že modul môže rozšíriť prevádzkový dosah robota aj do exteriérov.

Na veľtrhu CES 2022 môžu návštevníci vidieť produktovú zostavu robotov spoločnosti vrátane rôznych aplikácií nových modulárnych platforiem PnD a DnL, ako je napríklad nedávno odhalený Mobile Eccentric Droid (MobED), ako aj roboty od Boston Dynamics Spot® a AtlasTM. Návštevníci majú možnosť vidieť aj koncepty Personal Mobility, L7 a MobED.

Nie je možné pridávať komentáre.