Top

Vnútorné osvetlenie v Hyundai IONIQ 6 je hotová veda: Znižuje stres a zvyšuje zážitok z jazdy.

Vnútorné osvetlenie v Hyundai IONIQ 6 je hotová veda: Znižuje stres a zvyšuje zážitok z jazdy.
 • Technológia vnútorného osvetlenia v IONIQ 6 pozitívne ovplyvňuje náladu a fyzické zdravie vodiča a posádky
 • Režim Speed ​​Sync Lighting vizuálne sprostredkuje pocit rýchlosti a dvojfarebné náladové osvetlenie prispieva k uvoľnenej a upokojujúcej atmosfére
 • IONIQ 6 je vybavený aj plne prispôsobiteľným systémom osvetlenia interiéru s až 64 farebnými možnosťami
 • Interaktívne LED svetlá na volante modelu IONIQ 6 ešte viac prepájajú vozidlo s jeho vodičom

 

Určite už mnohí z vás vedia, že tohtoročná novinka od Hyundai, elektrický streamliner IONIQ 6, je aerodynamicky tvarovaný sedan, ktorý hojne využíva udržateľné materiály. Auto je vybavené radom pokročilých technológií aj personalizovaným priestorom a funkciami. Ponúka dlhý dojazd a v kombinácii s nízkou spotrebou a ultrarýchlym nabíjaním je vozidlom, s ktorým sa netreba obávať vyraziť aj na dlhé cesty.

Možno ste však netušili, že práve osvetlenie interiéru robí z IONIQ 6 miesto, v ktorom si cestujúci jazdu užijú a príjemne sa zrelaxujú. Poďme sa na mágiu vnútorného osvetlenia modelu IONIQ 6 pozrieť bližšie.

 

Interiér ako oáza relaxu

Od začiatku svojho vývoja bol interiér modelu IONIQ 6 vytváraný v súlade s koncepciou „životného priestoru“. Interiér auta, ktorý sa vymyká zo stereotypu interiéru auta ako jednoduchého dopravného prostriedku, slúži ako pohodlný úkryt a osobný priestor, kde môžu cestujúci relaxovať, tráviť kvalitný čas a dokonca aj pracovať.

Dizajnérske tímy Hyundai sa inšpirovali charakteristikami skutočného obytného priestoru, kde sa atmosféra dňa a noci môže dramaticky meniť. V snahe preniesť tento efekt do IONIQ 6, zamerali sa na vytvorenie atmosféry vo vozidle tým, že pracovali s rôznymi typmi svetla, ktoré podľa výskumov môžu prispieť k zlepšeniu duševného a fyzického zdravia.

Uvítacie osvetlenie na volante „pozdraví“ vodiča hneď po nastúpení do vozidla. Dvojfarebné ambientné osvetlenie má emocionálne upokojujúci vplyv na cestujúcich v prvom aj druhom rade. Kabína je ďalej vybavená rôznymi detailmi, aby sa zvýšil efekt vnútorného osvetlenia auta – obloženie dverí s vlnitým vzorom, ktoré prirodzene šíri svetlo, alebo použitie priesvitného materiálu, ktorý umožňuje svetlu plynule prúdiť.

 

Náladové svetlo na stredovej konzole

Osvetlenie, ktoré komunikuje s vodičom prostredníctvom rôznych funkcií, je jednou z charakteristických osvetľovacích technológií použitých v IONIQ 6. Náladové svetlo na stredovej konzole využíva 32 inteligentných LED diód. Každá LED-ka je navrhnutá tak, aby vytvárala rýchly a flexibilný pohyb svetla podľa rôznych vopred nastavených scenárov. K takým patria:

 • Privítanie: Postupne sa zapínajú LED svetlá na stredovej konzole, aby pozdravili vodiča pri nastupovaní do vozidla, ako keby sa IONIQ 6 práve prebudil zo spánku;
 • Rozpoznávanie hlasu: mení dĺžku náladových svetiel na stredovej konzole podľa sily hlasu vodiča, aby bolo jasné, že ho vozidlo rozpoznáva;
 • EV Ready: Intuitívne informuje o stave jazdy postupným zapínaním LED diód od stredu doľava a doprava;
 • Dovidenia: Ovláda interaktívne LED svetlá v opačnom smere, čo je funkcia, ktorá je užitočná aj pre sluchovo postihnutých používateľov.

 

Osvetlenie rýchlosti synchronizácie

IONIQ 6 disponuje režimom Speed ​​Sync Lighting, ktorý mení jas podľa rýchlosti vozidla. Po aktivácii sa vnútorné osvetlenie v prednom rade zvýrazňuje so zvyšujúcou sa rýchlosťou vozidla, čo zvyšuje zážitok z jazdy.

Nejde však len o samoúčelný estetický efekt. Speed Sync Lightning je aj bezpečnostnou funkciou, pretože vodičovi vizuálne sprostredkúva vnímanie rastúcej rýchlosti. A to pri tichom elektrickom aute s vysokým zrýchlením, ako je IONIQ 6, môže pomôcť k vyššej bezpečnosti jazdy.

Pri rýchlosti do 30 km/h vyžaruje Speed ​​Sync Lighting len 10 percent jasu, postupne sa však rozjasňuje a plný jas ponúka pri rýchlostiach nad 100 km/h. Keďže informácie o rýchlosti sú dôležité predovšetkým pre vodičov, táto funkcia nie je k dispozícii pre cestujúcich na zadných sedadlách.

 

Dvojfarebné ambientné osvetlenie

Dvojfarebné okolité osvetlenie umožňuje vodičovi prispôsobiť si vzhľad a dojem z interiéru kabíny. Zvlášť si môže nastaviť farby osvetlenia pre hornú a spodnú časť obloženia dverí. Pre obe oblasti je k dispozícii až 64 farebných možností a celkovo 4 096 kombinácií horného a spodného osvetlenia.

Dizajnéri Hyundai v spolupráci s odborníkmi na farby vyvinuli šesť vopred vybraných atmosférických dvojfarebných motívov emocionálneho osvetlenia. Títo odborníci vzali do úvahy terapeutické procedúry pomocou farieb, ktoré sa používajú na liečbu určitých psychických a fyzických stavov. Do hry tu vstupujú samotné farby osvetlenia, ako aj interiérové ​​trendy, ktoré určujú farby osvetlenia podľa využitia priestoru.

Šesť tém bolo vyvinutých prostredníctvom výskumu zmien v biologických signáloch z mozgových vĺn a elektrokardiogramov na stimuláciu farebnej kombinácie osvetlenia. Vďaka tomu poskytujú vodičovi a cestujúcim príjemné pocity a vytvárajú atmosféru uvoľnenia a pokoja.

Napríklad sa ukázalo, že kombinácia červeného a zlatého osvetlenia zvyšuje aktiváciu nervového systému – najčastejšie známeho ako kontrolór reakcie človeka na boj alebo útek – a zvyšuje kognitívnu a emocionálnu vitalitu.

Ďalej sa tiež zistilo, že kombinácia tyrkysovej a zelenej zosilňuje gama vlny v predných a parietálnych lalokoch mozgu, čím vytvára zvýšené povedomie a kreativitu prostredníctvom aktivácie parasympatického nervového systému, siete nervov, ktoré riadia telesné funkcie, keď človek je v kľude.

A aké sú svetelné témy, ktoré IONIQ 6 ponúka?

 • Koncentrácia, ktorá kombinuje modrú a zelenú na zlepšenie koncentrácie;
 • Liečivý les, kombinácia žltej a zelenej, ktorá poskytuje pocit stability pre relaxáciu;
 • Nádherný deň v červenej a zlatej farbe na podporu vitality;
 • Starostlivosť o myseľ, ktorá kombinuje ružovú a fialovú na zmiernenie úzkosti a zníženie stresu;
 • Meditácia, zmes kráľovskej modrej a modrej farby, ktoré poskytujú meditatívnu atmosféru prostredníctvom vysokého vedomia a jasnosti;
 • Creative Moment, tyrkysová a zelená kombinácia, ktorá zvyšuje inšpiráciu používateľov.

 

Interaktívny LED volant

Namiesto typického znaku Hyundai ‘H’ má IONIQ 6 v strede volantu nové parametrické pixelové svetlo. Skladá sa zo štyroch bodových LED diód, ktoré predstavujú písmeno „H“ v Morseovej abecede, no zároveň umožňuje jednoduchú komunikáciu medzi vodičom a vozidlom.

K dispozícii je šesť interakcií medzi vozidlom a vodičom, ktoré umožňujú kontrolu stavu vozidla bez použitia rúk. To sa prejavuje štyrmi rôznymi kombináciami farieb svetla s rôznymi sekvenciami osvetlenia:

 • Vitajte/Dovidenia (studená biela): Víta vás v synchronizácii so vstupom do auta
 • Rozpoznávanie hlasu (viacfarebná sekvencia): Označuje aktiváciu režimu rozpoznávania hlasu.
 • EV Ready (studená biela, smerom k stredu): Zobrazuje, že vozidlo je pripravené na jazdu po zapnutí štartovacieho tlačidla.
 • Zaraďte spiatočku (ružová, smerom do stredu): Upozorňuje na stav zaradenia spiatočky.
 • Režim jazdy (farba sa líši podľa režimu, zľava): Posúva farbu podľa režimu Normal, Eco, Sport a Custom
 • Stav batérie (zelená, počet indikátorov indikuje stav nabíjania): Umožňuje jednoducho skontrolovať stav nabíjania batérie podľa počtu zelených indikátorov.

Interaktívne LED pixelové svetlá na volante môžu poskytovať rôzne funkcie, ktoré bežný znak značky nedokázal. Predstavuje tiež komunikačnú metódu, ktorá ešte hlbšie prepája auto a jeho vodiča.

 

Osvetlenie ako súčasť filozofie

Technológia osvetlenia, ktorú Hyundai použil vo vnútri IONIQ-u 6, je ďalším príkladom zákaznícky orientovaného dizajnérskeho prístupu značky v súlade so svojou víziou Progress for Humanity – Pokrok pre ľudstvo. Využitím osvetlenia ako funkcie, ktorá komunikuje a interaguje s vodičmi a cestujúcimi, predstavuje IONIQ 6 krok vpred pre elektrické vozidlá, ponúka emocionálny zážitok z jazdy a vytvára osobný priestor na kolesách.

Nie je možné pridávať komentáre.