Top

Hyundai Motor odhaľuje vylepšený model Kona a predstavuje úplne nový model Kona N Line

Hyundai Motor odhaľuje vylepšený model Kona a predstavuje úplne nový model Kona N Line
 • Nový model Hyundai Kona dostal uhladený, premyslený dizajn a po prvý raz bude dostupný aj v športovej výbave N Line
 • Nová ponuka pohonných jednotiek obsahuje aj verzie, ktoré dosiahnu nové úrovne výkonu a účinnosti vrátane 48-voltovej mild hybrid technológie štandardne dodávanej k všetkým naftovým motorom a na požiadanie aj k motoru 1.0 T-GDI
 • Vylepšenia konektivity a komfortných prvkov vrátane najmodernejšej technológie Hyundai Bluelink a vynovená bezpečnostná výbava
 • Vďaka úpravám nastavenia poskytuje nová Kona pohodlnejšiu jazdu

Nový Hyundai Kona dostal viacero vylepšení, ktoré prišli na základe požiadaviek európskych zákazníkov. Upravený dizajn, vrátane prvý raz dostupnej výbavy N Line, dodávajú vozidlu nový dynamický vzhľad. Rozšírenie ponuky pohonných jednotiek obsahuje športové aj úsporné možnosti. Vylepšenia konektivity a komfortných prvkov prinášajú na cesty jazdu plnú pohodlia. Pomocou týchto a mnohých ďalších prvkov sa pre európskych zákazníkov spoločnosti Hyundai Motor stáva oveľa lepším produktom.

Kona píše od svojho príchodu do Európy v roku 2017 úspešný príbeh a rýchlo získala rastúci trhový podiel. V priebehu iba troch rokov sa subkompaktné SUV stalo jedným z najpopulárnejších modelov automobilky Hyundai v Európe. Od jeho predstavenia sa v tomto regióne predalo viac ako 228 000 vozidiel. Dizajn neustále oceňujú zákazníci a odborní kritici, čo sa prejavilo aj v roku 2018 víťazstvami v anketách zameraných na dizajn ako iF Design Award, Red Dot Award, IDEA design award a v mnohých ďalších.

Kona zohráva kľúčovú rolu aj v elektrifikačnej stratégii automobilky Hyundai, keď spája elektrifikované pohonné jednotky so štýlovou karosériou subkompaktného SUV. Bolo to prvé SUV značky Hyundai dostupné s ponukou elektrifikovaných pohonných jednotiek vrátane hybridnej a plne elektrickej verzie. Automobilka Hyundai v marci spustila výrobu modelu Kona Electric vo svojom výrobnom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) v Českej republike. Teraz Hyundai rozširuje elektrifikáciu modelu Kona zavedením 48-voltovej mild hybridnej technológie do naftových a benzínových motorov.

Zákazníci požadujú viac SUV a elektrifikovaných riešení. Hyundai odpovedá spojením oboch. Kona patrí medzi naše najpopulárnejšie modely a pri úspechu automobilky v Európe zohrávala v ostatných rokoch podstatnú rolu,” povedal Andreas-Christoph Hofmann, Vice President Marketing & Product spoločnosti Hyundai Motor Europe. „Preto je pre nás dôležité, aby sme tento model neustále zlepšovali a posúvali ďalej. Aby sme našim zákazníkom mohli aj naďalej dodávať najlepší možný produkt.”

Kona N Line dostala športový a progresívny dizajn

Súčasťou aktuálnych vylepšení bude aj to, že Kona bude prvý raz dostupná aj vo verzii N Line, ktorá spojí zábavu z jazdy s emotívnym vzhľadom. Kona N Line sa vyznačuje športovou prednou a zadnou časťou, ochrannými lemami vo farbe karosérie a špecifickou povrchovou úpravou diskov kolies s povrchom s diamantovým vzhľadom.

Prednú časť modelu Kona N Line charakterizujú dynamické dizajnové prvky predného nárazníka, harmonicky prepojené a zladené s farbou karosérie a s ochrannými lemami blatníkov. Namiesto mohutnej ochrannej platne nového modelu Kona, dostala verzia N Line typickú aerodynamickú lištu v štýle N s nízko položenými rohmi. Vďaka tomu vyzerá, že je nízko nad vozovkou. Väčšie a technicky vyzerajúce otvory na vstup vzduchu dostali špeciálnu výplň a povrchovú úpravu.

Na boku sa vynímajú lemy blatníkov vo farbe karosérie a nové ochranné panely dverí, ktoré dopĺňajú 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin.

Dynamický a emotívny vzhľad modelu Kona N Line uzatvára zadná časť. Zadný nárazník dostal do stredu veľký aerodynamický difúzor, ktorý vytvára farebný kontrast k farbe karosérie ako aj dvojitú koncovku výfukového potrubia. Súčasťou rohov zadného nárazník sú aj ostré linky a prvky, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu.

Interiér obohatia špeciálne jednofarebné čierne kombinácie N Line s látkovými, koženými alebo semišovými poťahmi sedadiel. Športový vzhľad a pocit umocnia aj výrazné červené prešívanie, kovové pedále ako aj logo N na hlavici radiacej páky a na sedadlách.

Uhladené a premyslené dizajnové úpravy nového modelu Kona

Hyundai Kona sa vďaka výraznému, progresívnemu dizajnu a dobrodružnej osobnosti stal ikonou v rámci svojho segmentu. Dizajnové úpravy prednej a zadnej časti dávajú novému modelu Kona uhladenejší a premyslený vzhľad, pričom udržiavajú jeho robustné proporcie.

Príťažlivá nová predná časť sa vyznačuje športovým vzhľadom a zaujímavými ochrannými lemami blatníkov. Na vrchu sa nachádza široká kapota, ktorá sa ostro končí nad maskou chladiča a svojim tvarom dodáva modelu Kona mohutný vzhľad. Rozšírené denné LED svetlomety vytvárajú úzky a prenikavý pohľad na cestu vpredu. Nižšie sa nárazník jemne napája na blatníky s ochrannými lemami, čím vzniká výnimočné robustné brnenie z kontrastného materiálu ku karosérii.

Na spodnej časti nárazníka sa nachádza ochranná platňa, ktorá vyzerá, akoby boli jej súčasťou aj spodné otvory na vstup vzduchu a vizuálne dopĺňa priestor okolo mriežky chladiča. Vertikálne umiestnené aerodynamické prvky v rohoch predného nárazníka upravujú prúdenie vzduchu.

Boky vozidla si zachovávajú výrazné svalnaté tvary predchádzajúceho modelu Kona, no športovú klinovitú siluetu dotvárajú vizuálne prepojenia medzi tvarovanými ramenami a ostrejšou, čistejšou a harmonickejšou prednou časťou.

Zadnú časť dopĺňajú nové svetlá s horizontálne tvarovanými grafickými prvkami. Tie odrážajú výnimočnú identitu svetelného podpisu prednej časti. Nový zadný nárazník, ktorý taktiež nasleduje koncept ochranného brnenia z prednej časti a bokov, je tak isto vyrobený z kontrastného materiálu.

Nový model okrem toho dostal aj upravené 17- a 18-palcové disky kolies, ktoré dopĺňajú 16-palcové disky kolies, ktoré používal aj predchodca. Kona Hybrid bude dostupná s rovnakými 16- alebo 18-palcovými diskami kolies ako predtým.

Čo sa týka rozmerov, nová Kona je o 40 mm dlhšia ako predchádzajúca verzia, čím získava uhladenejší a dynamický vzhľad, ktorý vyvažuje jeho široký a vizuálne výrazný postoj.

Nová Kona prichádza s piatimi novými farbami exteriéru vrátane modrej Surfy Blue, tyrkysovej Dive in Jeju, červenej Ignite Flame, sivej Cyber Gray a Misty Jungle. Dopĺňajú päť doterajších farieb. Každá farba sa dá kombinovať s čiernou strechou Phantom Black a vytvorí tak dvojfarebnú kombináciu. Súčasťou dvojfarebnej kombinácie sú aj vonkajšie kryty spätných zrkadiel. Prispieva to k športovému a uhladenému vzhľadu a dodáva zákazníkovi viac možností na individuálne úpravy a na vyjadrenie svojej osobnosti.

Exteriérové farby pre nový model Kona a úplne nový model Kona N Line:

 • Ignite Flame [NOVINKA]
 • Cyber Gray [NOVINKA]
 • Surfy Blue [NOVINKA]
 • Dive in Jeju [NOVINKA]
 • Misty Jungle [NOVINKA]
 • Phantom Black
 • Chalk White
 • Dark Knight
 • Pulse Red
 • Galactic Gray

Úpravy dizajnu interiéru

Interiér nového modelu Kona bol navrhnutý tak, aby vyjadril premyslený a progresívny vzhľad lepšie ako predchodca. Jeho súčasťou je aj drsný, no vycibrený výzor, ktorý dopĺňa výrazný exteriér a osloví zákazníkov s aktívnym životným štýlom. Ide o ďalší znak výrazného technologického zlepšenia, ktorý posúva interiér na novú úroveň kvality.

Nová stredová časť je oddelená od palubnej dosky, aby tak podčiarkla horizontálne usporiadanie. Palubná doska vyzerá široko a vzdušne, aby vytvorila veľkorysú a priestrannú atmosféru. Pribudla elektrická parkovacia brzda ako komfortný prvok, ktorý si vyžiadali zákazníci.

Nová technológia náladového osvetlenia osvetľuje stredový držiak na nápoje ako aj priestor pri nohách vodiča a spolujazdca, čím umocňuje lifestylový charakter vozidla.

O vyššej úrovni kvality a spracovania svedčia aj kruhy okolo reproduktorov a výduchov klimatizácie s hliníkovou povrchovou úpravou.

Interiér nového modelu Kona dotvárajú aj nové farby a materiály. Nové možnosti poťahov sedadiel obsahujú aj čierny tkaný pepitový vzor, poťahy s čiernym a sivým vzorom ako aj čalúnenie perforovanou kožou čiernej, béžovej či kaki farby.

Čierne poťahy s tkaným pepitovým vzorom, industriálne inšpirované a moderné tkaniny podčiarkujú aj jemne pradené čiarové motívy s priestorovým vzorom. S čiernym a sivým poťahom sedadiel sa spájajú premyslené vzory vytvorené tieňovaním a tmavými prvkami v niektorých antracitovo sivých tónoch. Na požiadanie dodávané kožou čalúnené sedadlá ukazujú károvaný vzor, čo sa odráža aj v perforácii materiálu. Textúra aj farby kožených sedadiel dopĺňajú dynamický vzhľad interiéru.

Ako alternatíva k tmavému interiéru je Kona dostupná aj so svetlým béžovým interiérom, čím podčiarkuje svieži vzhľad na paneloch dverí a na sedadlách. Na požiadanie sa dodávajú kožené kaki poťahy na sedadlá a na stredovú konzolu, čím Hyundai rozširuje ponuku o prírodný a prémiový vzhľad, ktorý tvorí alternatívu voči čiernym či béžovým verziám interiéru.

Farby interiéru nového modelu Kona sa dodávajú v balíkoch farebných kombinácií pre sedadlá alebo v základnej ponuke farieb, pričom sa mení aj farba palubnej dosky.

Farebné kombinácie:

 • Dvojfarebná svetlo béžová (kaki) [NOVINKA]
 • Kaki (kaki) [NOVINKA]

Základné farebné kombinácie:

 • Jednofarebná čierna (tkaný poťah alebo koža

Konektivita & Technológie

Nový model Kona dostal do výbavy najmodernejšie prvky konektivity a technológií, ktoré sa momentálne nachádzajú na palubách automobilov.

Novinkou je v tomto modeli použitie 10,25-palcovej digitálnej prístrojovej dosky, ktorá sa prvý raz predstavila v novom modeli i20. Okrem toho sa do nového modelu Kona na požiadanie dodáva aj 10,25-palcová obrazovka AVN (Audio, Video, Navigácia), ktorá prináša nové možnosti konektivity. Nová obrazovka AVN má možnosť rozdelenia obrazu a pripojenia viacerých Bluetooth zariadení. Okrem toho je súčasťou systému aj najmodernejšia verzia rozhrania Bluelink, ktorá obsahuje Užívateľský profil, Navigáciu na poslednom úseku, Online plánovanie trasy, Online informácie o parkovaní a mnohé ďalšie. Zákazníci si môžu vytvoriť svoj vlastný Užívateľský profil, ktorý sa bude dať preniesť aj do ostatných vozidiel Hyundai podporujúcich túto službu. Navigácia na poslednom úseku pomáha užívateľom pokračovať v ceste až do cieľa a to aj po zaparkovaní vozidla, pričom používa rozšírenú realitu alebo Google Maps. Online plánovanie trasy je navigačný systém automobilky Hyundai, ktorý využíva vzdialené servery. Online informácie o parkovaní poskytujú užívateľovi aktuálne správy o umiestnení a cene najbližších dostupných parkovacích miest. Najmodernejšia aktualizácia rozhrania Bluelink obsahuje aj vyhľadávanie vo voľných textoch, čo uľahčuje vyhľadávanie adries či zaujímavých miest.

Nový model Kona dostal ďalšie možnosti ovládania hlasom. Vodič tak hlasovým povelom ovláda prvky ako klimatizácia či vyhrievanie zadného okna, vonkajších spätných zrkadiel a volantu.

Súčasťou štandardnej výbavy nového modelu Kona je autorádio s displejom, ktorého uhlopriečka narástla zo siedmich na osem palcov a obsahuje aj DAB rádio. Obsahuje aj bezdrôtové spojenie s rozhraniami Android Auto a Apple Car Play. To znamená, že majitelia už na prepojenie mobilného telefónu s audiosystémom vozidla nepotrebujú žiadne káble.

Pokročilé bezpečnostné & asistenčné systémy

Nový model Kona dostal do výbavy viacero bezpečnostných a asistenčných systémov, ktoré prinášajú ešte vyššiu úroveň bezpečnosti.

Radarový tempomat (SCC) obohatila funkcia stop and go. Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA), dostupný v spojení s dvojspojkovou prevodovkou DCT, prešiel úpravami a v prípade hroziacej kolízie s vozidlom v mŕtvom uhle dokáže automaticky preventívne aktivovať brzdy, čím predíde kolízii a vodičovi zabráni prejsť do vedľajšieho pruhu.

Novinkou tohto modelu je aj Výstraha na odídenie vozidla vpredu (LVDA), ktorá upozorní vodiča na to, že vozidlo, ktoré pred ním stálo v dopravnej zápche, na križovatke alebo na semafore, už odišlo. Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LFA) zásahmi do riadenia automaticky udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu.

Ďalším vylepšeným prvkom je Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) s rozpoznávaním chodcov a po novom, na požiadanie, aj cyklistov. Na požiadanie dodávaný systém FCA využíva okrem kamery aj snímač, ktorým dokáže lepšie odhaliť hroziacu kolíziu. Zvyšuje sa tak snímaný rozsah ako aj druh snímaných cieľov a systém dokáže pracovať aj v zlých poveternostných podmienkach. Ak systém pred sebou zaznamená vozidlo, chodca alebo cyklistu a vodič nestihne včas zareagovať, dokáže automaticky núdzovo zastaviť vozidlo. Štandardne dodávaný systém FCA (s kamerou) dokáže po novom odhaľovať potenciálnu hrozbu kolízie s chodcom.

Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA), novinka v modeli Kona s DCT, predchádza kolíziám pri cúvaní tým, že v prípade odhalenia prichádzajúceho vozidla aktivuje brzdy. Ide o vylepšenie predchádzajúceho systému, ktorý iba vydal výstrahu.

Ďalším špeciálnym prvkom nového modelu Kona je Výstraha pre zadné sedadlá (RSA), ktorá pri opúšťaní vozidla upozorní vodiča, že niekto alebo niečo sa nachádza na zadných sedadlách. Najmä na ochranu detí sa zameriava prvok Výstraha pri bezpečnom vystupovaní (SEW), ktorý vystríha pasažierov, aby nevystupovali z vozidla, ak to nie je bezpečné.

Inteligentná výstraha pred prekročením rýchlosti (ISLW) využíva navigáciu alebo prednú kameru vozidla na snímanie obmedzenej rýchlosti a následne ju zobrazí na prístrojovej doske a na AVN. Pri prekročení predpísanej rýchlosti sa objaví vizuálna výstraha.

Súčasťou výbavy nového modelu Kona je systém e-Call, prvok, ktorý po aktivácii airbagov, alebo po stlačení tlačidla e-Call automaticky upovedomí záchranné zložky.

Prvky aktívnej bezpečnosti Hyundai SmartSense

 • Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA) [NOVINKA]
 • Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní [NOVINKA]
 • Radarový tempomat (SCC) s funkciou stop and go [NOVINKA]
 • Výstraha na odídenie vozidla vpredu (LVDA) [NOVINKA]
 • Automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LFA) [NOVINKA]
 • Inteligentná výstraha pred prekročením rýchlosti (ISLW) [NOVINKA]
 • Výstraha pri bezpečnom vystupovaní (SEW) [NOVINKA]
 • Výstraha pre zadné sedadlá (RSA) [NOVINKA]
 • Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) (na požiadanie [NOVINKA] s detekciou cyklistov)

Ďalšie bezpečnostné prvky:

 • e-call [NOVINKA]

 

Komfort & Priestor

O komfortnú jazdu, aj zadných pasažierov, sa stará viacero nových prvkov. Patrí medzi ne vyhrievanie zadných sedadiel či USB porty vzadu. Nová Kona s manuálne nastaviteľnými sedadlami dostala už aj možnosť nastavenia výšky predných sedadiel.

Nové pohonné jednotky pre športových aj ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov

Ponuka pohonných jednotiek pre nový model Kona prináša novinky v oblastiach výkonu aj trvalej udržateľnosti. Na vrchole palety sa nachádza vylepšený motor 1.6 T-GDI Smartstream spojený so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou a s výkonom 145 kW (198 k). Tento výkonný športový motor je dostupný vo verziách s pohonom predných aj všetkých kolies.

Pre zníženie spotreby dostal nový model Kona 48-voltovú mild hybridnú technológiu. Štandardne tvorí súčasť 1,6-litrového naftového motora Smartstream s výkonom 100 kW (136 k) a dodáva sa v spojení so 7-stupňovou prevodovkou DCT (7DCT) alebo so 6-stupňovou Inteligentnou manuálnou prevodovkou (6iMT), na požiadanie aj s pohonom všetkých kolies. Na požiadanie sa 48-voltová technológia mild hybridná technológia a prevodovka 6iMT dodávajú aj v spojení s 1,0-litrovým benzínovým motorom T-GDI Smartstream s výkonom 88 kW (120 k).

Prevodovka iMT sa prvý rad predstavila v nových modeloch i30 a i20. Namiesto mechanického prepojenia ovláda spojku elektronika. Systém iMT dokáže odpojiť motor od prevodovky v momente, keď vodič pustí plynový pedál, čím šetrí palivo a motor sa môže prepnúť do režimu plachtenia na voľnobehu. Motor sa po stlačení plynového alebo brzdového pedála s pomocou mild hybridného štartér generátora opäť naštartuje na rovnakom prevodovom stupni.

Benzínový motor 1.0 T-GDI Smartstream sa v prípade voľby bez mild hybridnej technológie môže dodávať so 7-stupňovou dvojspojkovou alebo so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Kona Hybrid

Nový model Kona sa dodáva aj v hybridnej verzii, ktorá rozšírila ponuku modelu Kona z roku 2019. Tento pohon pozostáva z 1,6-litrového motora GDI a elektromotora s celkovým výkonom 104 kW (141 k). Systém využíva 6-stupňovú dvojspojkovú prevodovku a pohon predných kolies. Elektromotor s výkonom 32 kW (43 k) čerpá energiu z 1,56 kWh lítiovo-polymérovej batérie.

Úpravy jazdných vlastností a ovládateľnosti zvyšujú komfort

Nový model Kona dostal viacero úprav, aby jazdil plynulejšie ako jeho predchodca. Odpruženie sa zameralo na dosiahnutie vyššieho komfortu jazdy bez potlačenia športového charakteru modelu Kona. Okrem tlmičov a pružín sa smerom k vyššiemu komfortu a tlmeniu zmenili aj stabilizátory. Zadné dorazy pruženia sa upravili, aby priniesli lepšiu jazdu a kontrolu pohybov karosérie.

Nový model Kona dostal na všetky rozmery diskov lepšie pneumatiky. Výsledkom je nižší valivý odpor a nižšia spotreba. Pneumatiky s priemerom 18 palcov sa zmenili z Conti Sport Contact 5 na Conti Premium Contact 6, čím sa zlepšil komfort jazdy. Vodič tak získa nižšiu spotrebu paliva a menej emisií CO2 a spolu s tým aj nižší hluk z odvaľovania. Vznikol tak vynikajúci pomer medzi ekologickou a športovou jazdou. Komfort na palube zvyšuje aj viacero prvkov, ktoré prešli úpravou v oblastiach ako hluk, vibrácie a pružnosť (NVH).

Vzhľadom na nové nastavenie odpruženia a na nové pneumatiky prešlo úpravami aj riadenie. Nový model Kona sa tak vyznačuje komfortnejším, no zároveň komunikatívnejším riadením. Účinok posilňovača riadenia je teraz lineárnejší a v celom rozsahu rýchlosti aj lepšie vyvážený.

Toto nastavenie platí pre celý modelový rad Kona vrátane verzie Kona N Line. Jedinou výnimkou je model Kona N Line s motorom 1.6 T-GDI a s pohonom všetkých kolies, ktorý dostal špecifické nastavenie riadenia vyhovujúce charakteru vozidla.

Nové modely Kona N Line a Kona prídu k európskym predajcom do konca roka, nová Kona Hybrid bude nasledovať v roku 2021.

V blízkej budúcnosti sa predstaví aj Kona Electric, ktorá aktuálnu verziu predčí pohonom aj dojazdom na elektrickú energiu.

Nie je možné pridávať komentáre.