Top

K-Pop, K-Food, K-Beauty… „Kórejskosť“ je dnes celosvetovým fenoménom!

K-Pop, K-Food, K-Beauty… „Kórejskosť“ je dnes celosvetovým fenoménom!

Všimli ste si, že v ostatných rokoch sa kórejská kultúra stala celosvetovým fenoménom? Južná Kórea je jednoducho mimoriadne trendy. K-Beauty, K-Pop, K-Food, K-Fashion… Kórejské trendy sú všade a sú vnímané ako najmodernejšie a najpokrokovejšie. Prečo je tomu tak? Čo robí kórejskú kultúru tak výnimočnou a zaujímavou pre celý svet?

 

Kórejské dedičstvo

Príťažlivosť „kórejskosti“ presahuje hranice módy a krásy. Je to kultúrny fenomén, ktorý zasahuje aj hudbu, jedlo a celkovo životný štýl. Globálny úspech K-Popových hviezd a rastúca príťažlivosť kórejskej kozmetiky a technológií vzbudili záujem o kórejskú kultúru na celom svete.

Kórejská kultúra sa vyznačuje autentickosťou, inovatívnosťou a nadčasovou eleganciou. V srdci „Kórejskej vlny“ (Hallyu) je hlboká úcta k tradícii. Stáročné zvyky a remeselná zručnosť sa prepájajú so súčasnosťou a pozerajú do budúcnosti. Pevná viera v budúcnosť sa tiahne celou kórejskou históriou. Od ručne písanej kaligrafie v staroveku až po efektívny futurizmus Hangulskej abecedy – v oboch nájdeme rovnakú silu jednoduchosti a integrity.

 

K-Pop

Ak existuje vec, ktorá extrémne zarezonovala a zviditeľnila Kóreu na mape sveta, je to určite K-Pop. Tento hudobný žáner sa vyvinul do kultúrneho fenoménu, ktorý presahuje hranice hudby, búra všetky bariéry a spája fanúšikov na celom svete. Vďaka svojim chytľavým beatom, synchronizovaným choreografiám a vizuálne úžasným hudobným videám sa slávne K-Pop skupiny ako BTS alebo BLACKPINK stali medzinárodnými ikonami, ktoré si podmanili srdcia fanúšikov a hudobné playlisty rádií na celom svete. K-Pop predstavuje spojenie minulosti a budúcnosti, integruje v sebe tradičnú kórejskú hudbu a globálne popové trendy. K-Pop však nie je len o textoch alebo melódii. Ide o jedinečný svet fanúšikovskej kultúry, ktorý z poslucháčov vytvára komunitu so zdieľanou identitou. K-Pop je dôkazom sily umeleckého vyjadrenia, ktoré spája ľudí na celom svete, oslavuje schopnosť prijímať univerzálny jazyk melódie a rytmu.

 

K-Food

Pri téme „kórejskosti“ určite nemôžeme obísť kulinárske špeciality, ktoré dorazili do každého kúta sveta. Jedlo je dlhodobo prostriedkom, ktoré pomáha úspešne šíriť kórejskú kultúru. Kórejská kuchyňa sa so svojimi odvážnymi chuťami a precíznou prípravou stala celosvetovou senzáciou. Slávne kimchi alebo pikantné bibimbap – kórejské jedlo je jednoducho symfóniou chutí, ktorá uchváti vaše zmysly. Renomovaných šéfkuchárov aj amatérskych nadšencov dobrého jedla priťahuje komplexnosť a vyváženosť kórejských jedál a chutí. V samotnej Kórei je jedenie vnímané ako povznášajúci zážitok. Jedlo je zámerne vytvorené a konzumované ako chrámové jedlo, ktoré najlepšie chutí v spoločnosti, keď je zdieľané s inými ľuďmi.

 

K-Beauty

V oblasti krásy kórejský štýl predefinoval zabehnuté štandardy a stal sa súčasťou globálnej revolúcie v starostlivosti o pleť. Aké je teda tajomstvo úspechu K-beauty? Podobne ako pri hudbe alebo jedle, aj tu nachádzame spojenie historického dedičstva a moderných inovácií. Kórejské produkty starostlivosti o pleť sú cenené pre svoje inovatívne formuly, ktoré často obsahujú prírodné zložky ako ženšen či zelený čaj. Renomované K-beauty značky kombinujú špičkové technológie s tradičnými bylinnými liekmi a vytvárajú produkty, ktoré uchvacujú celý svet. Je tiež dôležité povedať, že K-Beauty nie je iba rutinnou starostlivosťou o pleť, je to životný štýl. Vo svete, ktorému dominujú silné trendy v líčení, kórejská krása preferuje prirodzenosť a zdravie, vďaka čomu je inšpiratívnou v celosvetovom meradle.

 

K-Couture

Aj svet vysokej módy je v súčasnosti hlboko ovplyvnený „kórejskosťou“. K-Couture totiž podmaňujúcim spôsobom spája bohaté kórejské dedičstvo a avantgardný dizajn. Podobne ako to, čo K-beauty dosiahla vo svete kozmetiky, kórejskí dizajnéri pretvorili samotnú podstatu couture na celom svete. V popredí stojí generácia vizionárskych dizajnérov, ktorí spájajú tradičné kórejské prvky so súčasnou estetikou. Prehliadkové mólo na známom Seoul Fashion Week sa mení na umelecké predstavenie, počas ktorého sa predvádzajú kostýmy a návrhy, ktoré vzdávajú hold stáročnému remeslu a zároveň posúvajú hranice modernej módy. Od zložitých výšiviek zobrazujúcich kórejský folklór až po použitie žiarivých farieb inšpirovaných tradičným umením – každý odev rozpráva svoj nadčasový príbeh. Globálny vplyv K-Couture je viditeľný aj u mnohých celebrít, ktoré sa ozdobené kreáciami kórejských dizajnérov objavujú na najprestížnejších podujatiach na celom svete. So zameraním na udržateľnosť mnohí kórejskí dizajnéri začleňujú do svojich kreatívnych procesov ekologické postupy a spolupracujú s miestnymi remeselníkmi a dodávateľmi, čím dodávajú svetu couture etický rozmer.

 

K-Culture v Soule

Kórejská kultúra sa v súčasnosti neprejavuje len v podobe ultramoderných high-tech „noviniek“, ktorými sa Južná Kórea stala známou. Nové, mladšie generácie ľudí sa sťahujú a „oživujú“ staršie budovy, mestské štvrte, kaviarne a reštaurácie. Mladí ľudia prinášajú svoju čerstvú energiu do týchto miest a priestorov, miešajú ju so „starým“ svetom a vytvárajú tým niečo úplne nové. Takto sa rodí nová a pravá K-Culture.

Soul, pulzujúce hlavné mesto Južnej Kórey, stelesňuje túto zmes nového a starého. Je to jedno z technologicky najvyspelejších miest na svete, no v niektorých štvrtiach máte pocit, že sa vydávate na cestu späť do minulosti. Nové časti Soulu, ako napríklad známy Gangnam, odrážajú súčasného ducha mesta. Panorámu pretínajú vysoké mrakodrapy a ulice pulzujú energiou a špičkovými technológiami.

Na druhej strane sú tu staré časti mesta, ako napríklad Bukchon Hanok. Prechádzkou úzkymi uličkami lemovanými tradičnými domami v tieni veľkých palácov tu môžete cítiť atmosféru nového „starého“ mesta.

 

HYUNDAI: minulosť, prítomnosť a budúcnosť

Dynamické prepojenie minulosti, súčasnosti a budúcnosti v Južnej Kórei sa naplno prejavuje aj v spoločnosti Hyundai, ktorá výrazne formovala trajektóriu národa od obdobia po občianskej vojne v 50. rokoch minulého storočia.

Veľkolepá vízia zakladateľa Hyundai Motor, pána Ju-yung Chunga, vedená jeho hlbokou „túžbou po lepšom“, sa naplno prejavila v prvej kórejskej národnej automobilke. Chung sa vrhol do obnovy kórejskej ekonomiky a krajiny po ničivej vojne a zohral kľúčovú úlohu v industrializácii krajiny – od výstavby ciest cez budovanie celej infraštruktúry. Postupne spoločnosť Hyundai pod jeho vedením rozšírila svoje pole pôsobnosti do rôznych ďalších oblastí, medzi ktoré patrí aj automobilový priemysel. A tak sa v roku 1967 zrodila automobilka Hyundai Motors.

Hyundai Pony bol v roku 1975 revolučným počinom. Nešlo len o auto ako prostriedok dopravy, ale stalo sa aj zdrojom národnej hrdosti. Toto malé, no ikonické vozidlo sa stalo symbolom pokroku pre generáciu, ktorá v 70. a 80. rokoch 20. storočia viedla kórejskú sociálnu a ekonomickú modernizáciu.

Vízia zakladateľa automobilky Hyundai – zlepšovať životy ľudí prostredníctvom mobility – je v súlade s trvalým záväzkom spoločnosti Hyundai „Progress for Humanity“. Ten vidíme aj v posune spoločnosti smerom k elektromobilom a udržateľnosti. Najnovšie modely Hyundai, ako napríklad oceňovaný IONIQ 5, športový IONIQ 5 N a vodíkový hybrid N Vision 74, rovnako čerpajú inšpiráciu z kórejského dedičstva a budúcich ašpirácií. Vzdávajú hold klasickému dizajnu Pony a zároveň oplývajú špičkovými inováciami.

Dizajnová paleta Hyundai odráža jedinečnú zmes tradičných kórejských prvkov, od architektúry po kultúrne prvky, a súčasný vplyv K-Pop, K-Beauty a K-Fashion. Záväzok spoločnosti Hyundai k inováciám, prijímanie výziev v oblasti pokročilej leteckej mobility, robotiky či autonómne riadiacich vozidiel – tu všade vidíme ducha „kórejskosti“. Pačí sa vám?

Nie je možné pridávať komentáre.