Top

Hyundai získal v roku 2022 množstvo prestížnych ocenení.

Hyundai získal v roku 2022 množstvo prestížnych ocenení.
  • Hyundai získal v roku 2022 v Európe množstvo ocenení za svoje produkty, dizajn, technológie, zákaznícku orientáciu či udržateľnosť
  • Zarezonoval najmä elektrický model IONIQ 5, ale aj vysokovýkonný vodíkový hybrid N Vision 74
  • V roku 2023 chce Hyundai na tieto úspechy nadviazať uvedením druhej generácie modelového radu KONA a prvým elektrickým vysokovýkonným N-modelom IONIQ 5 N

 

Rok 2022 bol pre Hyundai plný ocenení a úspechov

Z pohľadu ocenení bol rok 2022 pre Hyundai mimoriadne úspešný. Automobilka získala v Európe množstvo prestížnych ocenení v oblasti produktu, dizajnu a udržateľnosti. Medzi najvýznamnejšie ocenenia patrí titul „Svetové auto roka 2022“ pre IONIQ 5 a špeciálne ocenenie „Instant icon“ na Top Gear Awards 2022, ktoré bolo udelené „pojazdnému laboratóriu“ N Vision 74.

Renomovaná nemecká publikácia Automobilwoche vyhlásila v roku 2022 Hyundai Motor Group za „výrobcu automobilov roka“, čím ocenila koncern za jeho „vysokokvalitné“ modely. V Španielsku sa zasa Hyundai raduje z mimoriadnych predajných úspechov, keď sa TUCSON po prvýkrát stal celkovo najpredávanejším modelom v krajine!

Niektoré z najväčších mien v automobilovom priemysle oceňujú Hyundai za naše úspechy, najmä v oblasti elektrifikácie, technológií a udržateľnosti,“ povedal Michael Cole, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Europe. „Tento veľký úspech bude pre nás odrazovým mostíkom v roku 2023, keď budeme svedkom mnohých vzrušujúcich noviniek, vrátane druhej generácie radu KONA a nášho vôbec prvého vysokovýkonného elektromobilu IONIQ 5 N.“

 

IONIQ 5 sa stal Svetovým autom roka 2022

Elektrický crossover IONIQ 5 je najoceňovanejším modelom v histórii značky Hyundai. V roku 2021 získal pri svojom uvedení na trh 25 ocenení a v úspešnom ťažení pokračoval aj v roku 2022.

Na NYIAS World Car Awards 2022 bol IONIQ 5 vyhlásený za „Svetové auto roka“, a získal aj ocenenia „Svetové elektrické vozidlo roka“ a „Svetový auto dizajn roka“.

Elektrický IONIQ 5 jazdiaci po cestách, polárna žiara v pozadí

Za „Car of the Year“ označil IONIQ 5 aj známy lifestylový časopis Esquire.

IONIQ 5 získal aj ocenenie „Najlepší elektrický automobil“ v súťaži Move Electric Awards 2022 a „Auto roka Spojeného kráľovstva“ v súťaži Auto roka Spojeného kráľovstva 2022. Automobilový časopis MotorTrend ho označil za „SUV roka 2023“.

Na Slovensku sa môže IONIQ 5 pýšiť titulom Elektromobil roka, ktorý získal v čitateľskej ankete portálu MôjElektromobil.sk.

 

Prvé ocenenia pre top novinku IONIQ 6

Najväčšia novinka roku 2022 od Hyundai, elektrifikovaný streamliner IONIQ 6, sa dočkal veľkého uznania ešte predtým, ako dorazil do predajní.

Spoločnosť Autobest, oceňujúca najlepšie elektrické vozidlá, ktoré sa dostanú na trh v nadchádzajúcom roku, mu udelila ocenenie „ECOBEST Best EV of 2023“. O titule hlasovala nezávislá porota zložená z 31 popredných motoristických autorov a odborníkov. IONIQ 6 získal aj ocenenie „EV Innovation Award“ v kategórii Auto/EV na odovzdávaní cien WhichEV, pretože tento model „ukazuje, že Hyundai dospel ako dizajnér, ktorý vedie trh, a nie ho nasleduje“.

Hyundai IONIQ 6 v čiernej Abbys Black farbe, pohľad spredu

IONIQ 6 získal aj sériu ďalších zaujímavých ocenení. Patrili medzi ne napríklad „Car and Driver Automotive Design Award 2022“ v Španielsku a „Full Electric Paris Match Prize“ na udeľovaní cien Automobile Awards vo Francúzsku. V Nemecku motoristické tituly Auto Bild a Computer Bild ocenili IONIQ 6 cenou „Connect Car Award“ s odôvodnením, že tento elektromobil poskytuje „konektivitu očakávanú od moderného auta – s inovatívnymi funkciami a intuitívnym ovládaním“.

V zámorí získal IONIQ 6 svoje prvé ocenenie v Kanade – „Nové auto roka“ od Le Guide de l’auto. Šéfredaktor publikácie uviedol, že aj v segmente elektromobilov IONIQ 6 vyniká „dizajnom, jazdnou dynamikou a elektrickým dojazdom takmer 500 kilometrov“.

 

Ceny zbierali aj vysokovýkonné N-ká

Atraktívny N Vision 74 s hybridným pohonom s palivovými článkami, ktorý kombinuje elektrifikáciu a vysoký výkon, tiež získal niekoľko významných ocenení. Toto „pojazdné laboratórium“ bolo ocenené ako „Okamžitá ikona“ na Top Gear Awards 2022 a „Koncept auta roka“ na CDN People Awards.

Vôbec prvé vysokovýkonné SUV od Hyundai, model KONA N, zaznamenalo úspech v Taliansku. Model, ktorý Top Gear Italia zvolil ako „Car of the Year“ v kategórii kompaktných SUV, bol označený za „bojovný a okázalý crossover, ktorý ponúka emócie a skvelé jazdné výkony a tiež pozoruhodnú agilitu a presnosť na ceste“.

KONA N, zaparkovaná v meste

Minuloročný víťaz ocenenia „Car of the Year“ vo výročných cenách Top Gear, ostrý hatchback i20 N, bol vyhlásený za „Best Hot Hatch“ od Auto Express v Spojenom kráľovstve v roku 2022.

 

Dizajn hodný chvály

Hyundai získal v roku 2022 uznanie nielen za svoje produkty, ale aj za dizajn.

IONIQ 5 bol ocenený ako „Car Design of the Year“ na NYIAS World Car Awards, zatiaľ čo STARIA, koncept SEVEN a IONIQ 5 Robotaxi získali rôzne ocenenia na iF Design Awards. STARIA, koncept SEVEN, ako aj koncepty Hyundai Trailer Drone a Plug & Drive získali ocenenie Red Dot Awards.

Hyundai Staria, zaparkovaný pred futuristickou budovou

Navyše, SangYup Lee, vedúci Hyundai Global Design Center, bol vyhlásený za „Design Hero of the Year“ na Autocar Awards vďaka vplyvu, ktorý mal počas svojej kariéry na svet automobilového dizajnu. Leeho dielo, vrátane práce na IONIQ 5, získalo univerzálnu chválu.

 

Vyznamenania za technológie

Hyundai ako jeden z lídrov v oblasti technológií bol v roku 2022 ocenený renomovanou publikáciou Newsweek. Euisun Chung, výkonný predseda Hyundai Motor Group, bol ocenený ako „Auto Disruptors Visionary of the Year“ a inžiniersky tím Hyundai Motor Group bol označený za „Výskumný a vývojový tím roka“ za vývoj Globálnej modulárnej platformy (E-GMP) pre elektrické vozidlá. Newsweek tiež udelil spoločnosti Hyundai ocenenie „Pohonná jednotka roka“ a „Vývoj pohonnej jednotky roka“ za to, že spotrebiteľom ponúkol „výber medzi 400 V alebo 800 V elektrickým systémom, ktorý umožňuje dlhé dojazdy a možnosti rýchleho nabíjania“ za ceny oveľa nižšie ako jej konkurenti.

 

Ocenenia za orientáciu na zákazníka

V roku 2022 získali modely Hyundai ocenenia v rôznych kategóriách, ktoré sa zameriavajú na zákazníka.

Aj na Slovensku mimoriadne obľúbený TUCSON sa stal celkovo najpredávanejším modelom v Španielsku. Za svoj predajný úspech vďačí svojim moderným funkciám, špičkovému dizajnu a širokej palete pohonných jednotiek, ktorá zahŕňa benzínový, naftový, hybridný aj plug-in hybridný pohon.

Viacero modelov Hyundai bolo v roku 2022 ocenených za to, akú ponúkajú hodnotu za peniaze. Výkonný hatchback i20 N získal ocenenie „Najdostupnejšie auto pre vodiča v Británii“ na súťaži Autocar Awards a Auto Express ho vyhlásil za „Najlepší hot Hatch“. Jeho väčší súrodenec i30 N bol označený ako „Víťaz ceny a výkonu“ v teste „Eifel-Meister“ nemeckého magazínu Auto Zeitung.

Hyundai i30 N vo farbe Performance Blue, zaparkovaný v meste

Na Fleet News Awards v Spojenom kráľovstve bola KONA Electric vyhlásená za „Najlepší automobil s nulovými emisiami do 40 000 libier“. Titul Newsweek zasa označil Hyundai ako svoju „najlepšiu značku pre rok 2022“, pričom uviedol, že modely spoločnosti „ponúkajú obrovskú hodnotu, poskytujú zákazníkom vysokokvalitné riešenia a užívateľsky prívetivé technológie za dostupné ceny“.

 

Uznanie za udržateľnosť

Hyundai si dal ambiciózny cieľ, že do roku 2045 bude uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou. Udržateľnosť je preto kľúčovou súčasťou stratégie značky. Jedným z dôkazov tejto masívnej transformácie je, že európsky výrobný závod spoločnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) od začiatku roka 2022 funguje už výlučne na energii z obnoviteľných zdrojov.

Hyundai tiež podporuje obehové hospodárstvo integráciou recyklovaných materiálov do svojich produktov, ako sú napríklad podlahové rohože ECONYL® v modeloch IONIQ 5 a IONIQ 6.

Potápač, ktorý čistí morské dno

Hyundai získal aj ocenenie na World Media Award v kategórii „Social Good“ za dokumentárny film Cesta na Ithaku. Dokument, ktorý produkovalo BBC Storyworks v spolupráci s Havas Media Germany a Innocean Worldwide, podrobne popisuje aktivity spojené s ochranou morí, o ktoré sa v spolupráci s Hyundai stará organizácia Healthy Seas. Počas ôsmich dní v Grécku odstránil 45-členný tím z mora, pobrežia a pláží až 76 ton odpadu. World Media Group (WMG) vo svojom hodnotení projektu uviedla, že kampaň „mala skutočne pozitívny a preukázateľný vplyv na Hyundai a Ithacu“.

 

Rok 2023 prinesie atraktívne novinky

Na rok 2023 si Hyundai naplánoval niekoľko dôležitých noviniek. K nim patrí najmä uvedenie druhej generácie modelového radu KONA. Hyundai tiež prinesie na trh svoj prvý vysokovýkonný sériový model EV s IONIQ 5 N.

Nie je možné pridávať komentáre.