Top

Dve desaťročia Hyundai Santa Fe: Vývoj ikony pre automobilový priemysel

Dve desaťročia Hyundai Santa Fe: Vývoj ikony pre automobilový priemysel
  • Hyundai Santa Fe, ktorý bol predstavený v roku 2000, oslavuje tento rok svoje 20. výročie.
  • Uvedenie na trh Santa Fe, ktoré sa v Európe predáva od roku 2001 a znamenalo medzník v histórii spoločnosti Hyundai, teraz vo štvrtej generácii.
  • Čoskoro dôjde k významným vylepšeniam tohto kultového modelu vrátane nových elektrifikovaných variantov hnacej sústavy.

 

V roku 2000 predstavila spoločnosť Hyundai svoju prvú generáciu Santa Fe, čím sa spoločnosť stala jedným z priekopníkov na trhu SUV. Santa Fe, ktoré oslavuje svoje 20. výročie, sa stalo ikonou značky. Spoločnosť Hyundai sa teraz obzerá späť za tým, ako sa jej prvé SUV počas rokov vyvíjalo.

Model Santa Fe, ktorý sa začal predávať v roku 2001, je najdlhšie predávaným modelom spoločnosti Hyundai v Európe. Santa Fe, ktoré sa dočkalo už svojej štvrtej generácie, prešlo v priebehu rokov významnou evolúciou v dizajne, bezpečnosti a technológiách a ako vlajková loď značky vyšliapalo cestu mnohým novým funkciám. Toto leto spoločnosť Hyundai uvedie na trh vylepšenú verziu súčasnej generácie s novými elektrifikovanými pohonnými jednotkami a s významne vylepšeným dizajnom.

Po uvedení na trh pred dvoma dekádami sa Santa Fe rýchlo stalo jedným z najobľúbenejších modelov značky Hyundai. Pomenovali ho po meste v juhozápadnom USA a bol prvým SUV tejto spoločnosti, čím zohral dôležitú úlohu pri jej udomácnení sa v segmente SUV. Nezvyčajne pre modely Hyundai má Santa Fe svoje vlastné logo znázorňujúce názov modelu a slnko, zatiaľ čo jeho meno bolo prenesené na budúce generácie a pokračuje v jeho odkaze. Za posledných 20 rokov spoločnosť Hyundai po celom svete predala viac ako 5 260 000 kusov Santa Fe.

„Santa Fe bolo prvým SUV spoločnosti Hyundai a je jedným z našich najdlhšie fungujúcich modelových radov. Vďaka tomu je kľúčovým modelom nielen v celosvetovom meradle, ale aj v Európe,“ hovorí Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident pre marketing a produkt spoločnosti Hyundai Motor Europe. „Pre spoločnosť Hyundai je to automobilová ikona, ktorá sa neustále vyvíja z hľadiska dizajnu, technológií, priestrannosti a komfortu. Týmto svojím najnovším evolučným štádiom si Santa Fe udržiava svoj štatút vlajkovej lode v našom širokom portfóliu SUV, ďalej zdôrazňuje naše dedičstvo v SUV a svojimi inováciami a elektrifikáciou posúva hru vpred.“

Prvá generácia Santa Fe (2000 – 2006): pôvodný bestseller

Spoločnosť Hyundai predstavila Santa Fe prvýkrát európskym divákom na ženevskom autosalóne v roku 2000. Zatiaľ čo sa nároky nasledujúcich generácií zvyšovali, prvé Santa Fe bolo praktické vozidlo oceňované pre svoju funkčnosť a spoľahlivosť. V roku 2001, krátko po začiatku výroby prvého modelu, musela spoločnosť Hyundai zvýšiť produkciu z dôvodu obrovského dopytu v USA.

Prvá generácia Santa Fe predstavovala robustný, ale rafinovaný vzhľad a bola podstatne dlhšia a širšia ako mnohí jej konkurenti v tomto segmente, pričom zdôrazňovala svoju praktickosť pre jazdu v teréne. Priestranný interiér poskytoval dostatok priestoru až pre päť cestujúcich, ako aj dostatočný nákladný priestor. Medzitým boli jeho komfortné funkcie, ktoré zahŕňali klimatizáciu, CD prehrávač, ako aj elektrické okná, zrkadlá a strešné okno, v danom čase komplexné.

V roku 2003 spoločnosť Hyundai v reakcii na dopyt zákazníkov po ešte vyššom jazdnom výkone aktualizovala Santa Fe pomocou výkonnejšieho motora a počítačom riadeného systému pohonu všetkých štyroch kolies.

Druhá generácia Santa Fe (2006 – 2012): viac energie, viac priestoru a aktualizovaný bezpečnostný systém

Druhá generácia Santa Fe bola uvedená na severoamerickom medzinárodnom autosalóne v januári 2006. Zahŕňala nový 2,2-litrový dieselový motor a aktualizovaný 2,7-litrový benzínový V6, pričom ponúkala výrazne vylepšené motory na rôzne jazdné a poveternostné podmienky.

V polovici prvej dekády nového tisícročia sa dizajn pre zákazníkov stával čoraz dôležitejším. Preto nástupnícky model Santa Fe priniesol výrazné zmeny zovňajška i vnútra vozidla. Jeho exteriér ponúkal asertívnu prednú mriežku, sebavedome tvarované línie a svetlomety s jemnými detailmi. Tento moderný vzhľad predviedol, ako sa vyvíjal smer dizajnu značky.

Interiér využíval celý rad na dotyk jemných materiálov vysokej kvality a povrchov s nízkym leskom, aby doprial majiteľom druhej generácie Santa Fe dotyk luxusu. Tento prvotriedny pocit ďalej zvýraznilo modré podsvietenie, ktoré obklopuje ovládače a vypínače modelu, v kombinácii s koženým čalúnením. Popritom ponúkol aj viac priestoru, pretože po prvý raz bola k dispozícii možnosť pridať tretí rad sedadiel, čím sa päťmiestne vozidlo rozšírilo na sedemmiestne.

Zákazníkom, ktorí požadovali vylepšené bezpečnostné funkcie, ponúkla druhá generácia Santa Fe sériu rozsiahlych bezpečnostných inovácií, ktoré spoločnosti Hyundai udržali vedúce postavenie v štandardizácii najúčinnejších technológií v tomto odvetví. Elektronická kontrola stability (ESC), antiblokovací systém bŕzd (ABS), airbagy s bočnými clonami pre všetky rady sedadiel, monitor tlaku vzduchu v pneumatikách a aktívne opierky hlavy prednej časti vozidla sa teraz dodávajú ako štandard. Neskôr bola pridaná prémiová verzia, ktorá obsahovala zabudovaný navigačný systém, zadnú kameru, tempomat a svetelný senzor.

Tretia generácia Santa Fe (2012 – 2018): zvýšená bezpečnosť a lepšie pripojenie

Tretia generácia Santa Fe bola pre Hyundai veľkým krokom vpred, pretože ponúkla ešte väčší komfort a kvalitu, prepracované motory a zvýšenú účinnosť. Okrem toho predstavovala nový smer dizajnu s názvom „Storm Edge“, ktorý pozostával z rafinovaných línií, ako aj odvážnych a objemných povrchov. Pridaním emocionálnejšieho, robustného vzhľadu a množstva prémiových funkcií spoločnosť preukázala, že upúšťa od ponuky čisto funkčného SUV a prechádza k sofistikovanému životnému štýlu.

Tretia generácia Santa Fe, ktorá bola k dispozícii ako športové päťmiestne vozidlo aj vo verzii s dlhým rázvorom ponúkajúcim tri rady sedadiel pre šesť alebo sedem cestujúcich, sa mohla tiež pochváliť obnovenou unibody crossover platformou. Dlhá verzia získala mierne diferencovaný dizajn, vrátane jedinečného dizajnu šesťuholníkovej mriežky, nového vzhľadu B-stĺpika, voliteľných 19-palcových zliatinových kolies a dvojitej koncovky výfuku. To ilustrovalo, že okrem zachovania silných stránok praktickosti, priestrannosti a spoľahlivosti predchádzajúceho modelu, vyzeral nový model navyše moderne a dynamicky, čo z neho urobilo ideálny návrh na získanie nových zákazníkov značky Hyundai.

Oba modely Santa Fe ponúkali podobný interiérový vzhľad a boli plne zamerané na pohodlie a funkčnosť cestujúcich. Začiatkom ďalšej dekády dal pokrok v technológii výrobcom automobilov príležitosť zdokonaliť pohodlie a jazdný zážitok zákazníkov radom inteligentných funkcií. Výsledkom je, že tretia generácia Santa Fe ponúkla voliteľnú multifunkčnú osempalcovú dotykovú obrazovku s navigáciou s jednoduchším a intuitívnejším používateľským rozhraním, ako aj vylepšené ovládanie rozpoznávaním hlasu, pričom sa zlepšilo aj prepojenie s telefónom.

Prostredníctvom tretej generácie Santa Fe spoločnosť Hyundai posilnila svoj záväzok poskytovať svojim zákazníkom prvotriedne bezpečnostné prvky. Patria sem: prémiový brzdový balík, ktorý obsahoval kotúčové brzdy na štyroch kolesách, antiblokovací brzdový systém (ABS) vrátane asistenta brzdenia poskytujúci maximálnu brzdnú silu pri zistení panického zastavenia a elektronické rozdelenie brzdnej sily (EBD) na automatické nastavenie brzdnej sily na prednú a zadnú nápravu na základe podmienok zaťaženia vozidla. Ponukou tejto úrovne najmodernejších technológií aktívnej bezpečnosti priniesla tretia generácia Santa Fe lepšiu ochranu vodičom, cestujúcim aj chodcom.

Štvrtá generácia Santa Fe (od roku 2018): bezpečnostné prvky SmartSense a odvážny nový dizajn

V nadväznosti na úspech predchádzajúcich generácií predstavila spoločnosť Hyundai v roku 2018 štvrtú generáciu Santa Fe. Jeho prémiový pocit pramení z jeho prestížneho vzhľadu, pričom je vybavený najmodernejšou technológiou a najlepšími bezpečnostnými prvkami vo svojej triede, ako aj mimoriadnou priestrannosťou.

Elegantný model SUV sa vyznačuje odvážnym vonkajším vzhľadom so širokým atletickým postojom. Pre Hyundai príznačná kaskádovitá mriežka zdobí prednú časť a bokom dominujú elegantné línie tiahnuce sa pozdĺž strechy od svetlometov po zadné svetlá. Posilňuje sa tým postavenie vozidla ako vrcholného SUV spoločnosti Hyundai. Vo vnútri je zatiaľ najpriestornejším Santa Fe, ktoré má v druhom rade o 38 mm viac miesta na nohy.

Štvrtá generácia Santa Fe, ktorá je vybavená najnovšou technológiou SmartSense spoločnosti Hyundai, patrí k najbezpečnejším vo svojej triede a od Euro NCAP získala najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti. Spoločnosť Hyundai demonštruje, že sa naďalej stará o svojich zákazníkov tým, že ponúka ešte viac inovatívnych funkcií, vrátane interne vyvinutého a v odvetví prvého výstražného systému spoločnosti Hyundai, ktorý využíva ultrazvukový senzor na detekciu pohybu detí alebo domácich miláčikov na zadnom sedadle a upozorní tak vodiča pri opúšťaní vozidla.

Ďalším bezpečnostným prvkom je pomoc pri vyhýbaní sa kolízii zozadu, ktorá sníma 180-stupňovú oblasť za vozidlom, varuje vodiča a v prípade potreby zabrzdí, aby sa predišlo kolíziám. Po prvýkrát v Hyundai je Santa Fe štvrtej generácie vybavené kompletným head-up displejom, ktorý premieta potrebné informácie na čelné sklo, aby mal vodič počas jazdy čistý výhľad.

Úplne nový model Santa Fe je vybavený HTRAC, pokrokovým systémom pohonu všetkých štyroch kolies so zvýšenou aplikáciou krútiaceho momentu v závislosti od priľnavosti kolies a rýchlosti vozidla. Podporuje vodičov vo všetkých druhoch jazdných situácií, či už na snehu, na klzkých cestách alebo v bežných podmienkach vozovky, a zvyšuje stabilitu v zákrutách.

18 rokov po zavedení modelu prvej generácie sa toto výkonné a elegantné SUV vyvinulo v prémiovú vlajkovú loď spoločnosti Hyundai v Európe. Neustále inovácie, ktoré Santa Fe v posledných dvoch desaťročiach prinieslo, preukazujú záväzok spoločnosti Hyundai vyvíjať pre svojich zákazníkov kvalitné výrobky s tými najnovšími funkciami.

Nie je možné pridávať komentáre.