Top

Hyundai Motor Group predstavil TIGER – koncept vozidla ultimátnej mobility

Hyundai Motor Group predstavil TIGER – koncept vozidla ultimátnej mobility
  • TIGER – koncept tzv. Ununded Ultimate Mobility Vehicle (UMV) od spoločnosti Hyundai – predstavuje transformáciu inteligentného pozemného výletného robota.
  • TIGER je určený na prepravu nákladu vo vzdialenom a neprístupnom teréne a je navrhnutý na prevádzku ako vozidlo s pohonom všetkých kolies alebo ako štvornohý kráčajúci stroj.
  • Vozidlo vyvíja štúdio New Horizons Studio spoločnosti Hyundai Motor Group v spolupráci so spoločnosťami Autodesk a Sundberg-Ferar.

 

Spoločnosť Hyundai Motor Group predstavila konceptuálne vozidlo TIGER (Transforming Intelligent Ground Excursion Robot), ktoré je po koncepte Elevate z roku 2019 už druhým vozidlom spoločnosti typu Ultimate Mobility Vehicle (UMV). Transformujúci sa inteligentný pozemný exkurzný robot je navrhnutý tak, aby uniesol rôzne typy nákladu pri pohybe v náročnom teréne. TIGER vyvíja New Horizons Studio spoločnosti Hyundai Motor Group so sídlom v Mountain View v Kalifornii.

Vozidlá ako TIGER a technológie, z ktorých vychádza, nám dávajú príležitosť zhmotniť našu predstavivosť,“ uviedol Dr. John Suh, vedúci štúdia New Horizons. „Neustále hľadáme spôsoby, ako prehodnotiť dizajn a vývoj vozidiel a nanovo definovať budúcnosť dopravy a mobility.“

 

 Vozidlo do vzdialeného a neprístupného terénu

Výnimočné schopnosti zariadenia TIGER sú navrhnuté tak, aby fungovali ako platforma pre mobilný vedecký prieskum v extrémnych vzdialených lokalitách. Medzi jeho vlastnosti založené na modulárnej architektúre platformy patrí sofistikovaný systém pohybu nôh a kolies, 360-stupňový pohyb a rad senzorov na diaľkové pozorovanie. Je tiež určený na pripojenie k bezpilotným vzdušným prostriedkom (UAV), ktoré dokážu úplne nabiť a doručiť TIGER na neprístupné miesta.

Veľký nákladný priestor umiestnený v jeho tele znamená, že TIGER môže prepravovať tovar alebo byť nasadený na dodávku balíkov pomoci v núdzových situáciách. Kĺbové spojenie nohy a kolesa umožňuje vozidlu TIGER zvládnuť rôzne extrémne situácie a zároveň udržať užitočné zaťaženie na väčšej úrovni ako bežné pozemné vozidlá.

So zatiahnutými nohami jazdí TIGER ako vozidlo s pohonom všetkých kolies. Ale keď vozidlo uviazne alebo potrebuje cestovať v teréne, ktorý je pre kolesá náročný alebo nepriechodný, využije svoju schopnosť chôdze. Touto schopnosťou bol vybavený aj Elevate, vôbec prvý koncept UMV spoločnosti Hyundai Motor Group s pohyblivými nohami, ktorý mal premiéru na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2019.

Rozdiel medzi Elevate a TIGER je v tom, že zatiaľ čo prvé môže prepravovať cestujúcich, druhé je určené na prepravu nákladu bez posádky. TIGER aj Elevate kombinujú robotické a lokomočné technológie na kolesách, čo im umožňuje prekonávať terén za hranicami možností aj toho najschopnejšieho bežného terénneho vozidla.

 

Využitie pri katastrofách aj pri pomoci chorým

Koncepty UMV majú v budúcnosti riešiť náročné situácie – napríklad auto s robotickými nohami by mohlo zachraňovať životy pri prírodných katastrofách ešte pred príchodom záchranárskeho tímu, alebo ľudia so zdravotným postihnutím by si mohli privolať auto, ktoré by prišlo až pred ich dvere, čím by sa zjednodušil ich vjazd dovnútra na invalidnom vozíku.

Očakáva sa, že pomocou kombinácie robotiky a technológie lokomócie na kolesách Elevate, TIGER a ďalšie vozidlá od spoločnosti New Horizons Studio zmenia mobilitu vozidiel v porovnaní s tým, ako ju poznáme dnes.

 

Nie je možné pridávať komentáre.