Top

Hyundai Pony Coupe Concept bol zrekonštruovaný po 50 rokoch! Jeho repliku odhalili v rodnom Taliansku.

Hyundai Pony Coupe Concept bol zrekonštruovaný po 50 rokoch! Jeho repliku odhalili v rodnom Taliansku.
  • Hyundai premiérovo predstavil presnú repliku konceptu Pony Coupe v Lake Como v Taliansku takmer 50 rokov po premiére originálneho vozidla na Turínskom autosalóne v roku 1974.
  • Pony Coupe Concept, ktorý znova vyrobilo dizajnérske centrum pôvodného autora dizajnu Giorgetta Giugiara, je vernou kópiou originálneho konceptu vrátane presných špecifikácií a s použitím pôvodných materiálov.
  • Originálny Pony Coupe Concept inšpiroval súčasný vlajkový koncept N Vision 74, ktorý sa v Taliansku debutovo predstaví na podujatí „Hyundai Reunion“ a následne 20. mája na súťaži Concorso d’Eleganza Villa d’Este.
  • Pony Coupe Concept je dnes všeobecne považovaný za retro-futuristickú klasiku, ktorá poslúžila ako zdroj inšpirácie pre nedávno predstavené modely značky Hyundai a reprezentuje významnú časť jej dedičstva.
  • Podobne ako originál, aj replika konceptu je charakteristická exteriérovým dizajnom s geometrickými líniami a čistými plochami, čím pripomína origami, zatiaľ čo minimalistický interiér sa vyznačuje „plávajúcou architektúrou“ orientovanou na vodiča.

 

Zrekonštruovaný koncept Pony Coupe od spoločnosti Hyundai Motor Company zažil svoju svetovú premiéru takmer 50 rokov po debute originálneho konceptu v Lake Como v Taliansku. Pôvodný Pony Coupe Concept bol po prvý raz predstavený na Turínskom autosalóne v roku 1974 a v súčasnosti je dôležitým vozidlom v histórii a dizajnovom dedičstve spoločnosti Hyundai.

Zrekonštruovaný koncept Pony Coupe pri svojej premiére po 50 rokoch

Hyundai Motor odhalil repliku konceptu Pony Coupe na prvom ročníku slávnostnej udalosti nazvanej Hyundai Reunion. Ide o platformu, ktorá sa zameriava na historický odkaz značky Hyundai a prezentuje jej minulosť a budúce smerovanie. Na podujatí boli osobne prítomní aj legendárny dizajnér Giorgetto Giugiaro a jeho syn, tiež dlhoročný dizajnér, Fabrizio Giugiaro, pod ktorých taktovkou sa „znovuzrodenie“ Pony Coupe Concept realizovalo.

Značka Hyundai vdýchla svojím pozoruhodným projektom nový život pôvodnému koncepčnému vozidlu Pony Coupe Concept, ktorý bol premiérovo vystavený v roku 1974 na autosalóne v Turíne. Projekt repliky je prejavom odvážneho ducha, neúnavného nadšenia a vysokých ambícií, s ktorými zamestnanci a vedúci pracovníci Hyundai vybudovali globálnu značku. Zásadným impulzom pro jej rozvoj bola práve štúdia Pony Coupe Concept.

 

Navzdory nepriaznivým podmienkam v priemysle v 70. rokoch minulého storočia, môj dedo a zakladajúci prezident spoločnosti Hyundai, Ju-young Chung, vložil svoje srdce a dušu do obnovy kórejskej ekonomiky a zlepšenia životov jej obyvateľov po ničivej kórejskej vojne. Nakoniec sa mu dokonalo podarilo uskutočniť svoju víziu. Urobiť z Kórey krajinu, ktorá je schopná vyvíjať svoje vlastné vozidlá,“ povedal Euisun Chung, výkonný predseda skupiny Hyundai Motor. „Vyjadrujem úprimnú vďaku všetkým spolupracovníkom z Talianska aj Kórey, ktorí zohrali kľúčovú úlohu pri úspechu modelu Pony.“

 

Svojím jedinečným citlivým estetickým poňatím bol koncept Pony Coupe prelomovým modelom svojej doby. Bohužiaľ, kvôli nepriaznivým globálnym hospodárskym podmienkam koncom 70. rokov sa tento prvý športový automobil od Hyundai nedostal do komerčnej výroby a pôvodné konceptuálne vozidlo sa nezachovalo. Napriek tomu toto auto zosobňuje odvážne rozhodnutie Hyundai vstúpiť do segmentu športových áut a tento duch je v Hyundai aj dnes základom vedúceho postavenia značky v oblastiach elektrifikácie a vysokovýkonných technológií na báze vodíka.

Dizajn konceptu Pony Coupe, pohľad zboku

Pony Coupe Concept je dnes považovaný za retro-futuristickú klasiku, ktorá slúžila ako inšpirácia pre novšie modely automobilky Hyundai Motor. Takými sú napríklad vodíkové hybridné elektrické „pojazdné laboratórium“ N Vision 74 a koncept elektrického vozidla ’45’, ktorý priamo ovplyvnil čisto elektrický model IONIQ 5.

 

Zachovať vernosť hodnotám, ktoré sme zdedili, bude v ére elektrifikácie kľúčovou podmienkou na to, aby sme sa stali lídrami mobility budúcnosti,“ povedal Jaehoon Chang, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor Company. „Prostredníctvom podujatia Hyundai Reunion a ďalších iniciatív, ktoré slúžia na komunikáciu dedičstva značky, budeme naďalej využívať historický odkaz značky, ktorý bude určovať smer našich inovácií v budúcnosti.

 

Exteriér konceptu Pony Coupe má charakteristické ladné geometrické línie, elegantnú krivku strechy, čisté povrchy bez ozdôb, dynamické proporcie a jedinečne tvarované strešné B-stĺpiky. Vyniká štylizovanou grafickou povrchovou úpravou s nárazníkmi natretými vo farbe karosérie. Jeho klinovitý predok a okrúhle svetlomety ho v roku 1974 odlišovali a dodnes pôsobia mimoriadne štýlovo. Jeho „coda tronca“ (odseknutý, aerodynamický zadok) má štíhle otváracie veko na prístup do zadnej časti vozidla.

Koncept Hyundai Pony Coupe, pohľad zhora

Minimalistický interiér sa vyznačuje ikonickou citlivosťou, ktorá zdôrazňuje dizajn a architektúru zameranú na vodiča. Jednoramenný volant a anatomické sedadlá s dvojtónovým prevedením posilňujú futuristickú estetiku, ktorá bola v 70. rokoch svojím spôsobom prelomová.

Interiér znovuzrodeného konceptu Hyundai Pony Coupe

 

Keď sa legendárneho dizajnéra Giorgetta Giugiara opýtali na jeho prvý kontakt s automobilkou Hyundai pri vývoji konceptu Pony Coupe v roku 1973, prezradil: „Hyundai, ktorý vtedy nemal veľa skúseností, sa na nás obrátil so žiadosťou o úplné prepracovanie dizajnu jedného modelu. Na začiatku som bol skeptický, pretože vtedy som ešte automobilku Hyundai Motor nepoznal. Všetci sme však boli ohromení vášňou a odhodlaním inžinierov z Hyundai. Boli bystrí, zvedaví, otvorení a mimoriadne túžili učiť sa nové veci. Okamžite si osvojili nové pracovné metódy, s ktorými nemali skúsenosti. Obetovali sa, aby urobili dobrý dojem – pre spoločnosť a jej partnerov. Som hrdý a poctený, že som svedkom toho, ako sa táto spoločnosť od nášho prvotného stretnutia vyvíja.“

 

Luc Donckerwolke, prezident a hlavný kreatívny riaditeľ skupiny Hyundai Motor, dodal: „Rekonštrukcia tohto jedinečného vozidla je míľnikom v histórii Hyundai. Predstavuje naše začiatky a náš záväzok voči budúcnosti. Slúži ako odkaz pre nasledujúce generácie. Symbolicky predstavuje mobilnú štafetu, ktorú odovzdávame spoločnosti z minulosti do jej budúcnosti.“

 

Pony Coupe Concept odráža vďačnosť našej spoločnosti a nadšeného ducha ľudí, ktorí v roku 1974 pracovali v spoločnosti Hyundai Motor na náročných úlohách,“ povedal SangYup Lee, výkonný viceprezident a šéf Hyundai Design Center. „Znovuzrodenie konceptu Pony Coupe je významným míľnikom v histórii Hyundai Motor, pretože predstavuje nielen naše začiatky, ale aj naše zameranie na budúcnosť s našimi novými snami.“

 

Je to výnimočný okamih, keď sa ľudia, ktorí zastávali významné pozície v začiatkoch spoločnosti, stretávajú s ľuďmi, ktorí ju vedú do budúcnosti,“ povedal Sungwon Jee, výkonný viceprezident a globálny hlavný marketingový riaditeľ spoločnosti Hyundai Motor. „Týmto zároveň spúšťame našu platformu Hyundai Reunion, ktorá prezentuje historický odkaz značky Hyundai. Prostredníctvom nej je možné vidieť, ako naše minulé úspechy slúžia ako základ pre náš odvážny postoj v súčasnosti. Tento duch inovácie je viditeľný na týchto dvoch modeloch, ako aj v ľuďoch, ktorí ich vytvorili.“

 

Spoločnosť Hyundai Motor bude v rámci globálneho projektu pre prezentáciu svojho historického odkazu postupne rozširovať svoju novú platformu Hyundai Reunion, ktorej cieľom je ďalej šíriť víziu značky Hyundai a jej budúce smerovanie.

Technické údaje repliky Hyundai Pony Coupe Concept:

Údaje Obnovený Pony Coupe Koncept
Dĺžka 4 080 mm
Šírka 1 560 mm
Výška 1 210mm
Rázvor 2 340 m
Motor 1 238 cm3, radový 4-valec, 82 koní pri 6 000 ot./min.
Usporiadanie motora Motor uložený pozdĺžne vpredu, pohon zadných kolies

 

Nie je možné pridávať komentáre.