Top

Ohromujúce a fantasticky vyzerajúce: Reakcie slovenských médií na koncepty Hyundai N

Ohromujúce a fantasticky vyzerajúce: Reakcie slovenských médií na koncepty Hyundai N

Hyundai Motor 15 júla 2022 predstavil na podujatí N Day smerovanie svojej výkonnej značky N v budúcnosti. Okrem potvrdenia, že prvým elektrickým N-kom v portfóliu bude už v roku 2023 model IONIQ 5 N, predstavil v svetovej premiére aj dva odvážne koncepty. Kým RN22e je batériovým elektrickým športovým „pojazdným laboratóriom“, ktoré je postavené na platforme E-GMP s dizajnom elektrifikovaného streamlinera IONIQ 6, koncept N Vision 74 nadväzuje na koncept Pony Coupe z roku 1974 a predstavuje hybridnú kombináciu elektrického a vodíkového pohonu.

Slovenské motoristické a technologické médiá sa N novinkám výdatne venovali. Záujem vzbudili po dizajnovej stránke, ale aj svojimi parametrami. Tu je prehľad zaujímavých postrehov, ktoré sa v médiách bezprostredne po premiére objavili:

 

Technologický portál TECHBOX prehlásil, že budúcnosť Hyundai „je rýchla, zábavná a elektrická“. Redakcia vyzdvihla úspechy, ktorý Hyundai zaznamenal so svojimi výkonnými modelmi N od prvého momentu ich uvedenia na trh. A že by sa DNA modelov N nepreniesla aj do elektrických áut tejto divízie? TECHBOX má jasný názor:

Koncept RN22e a N Vision 74 naznačujú, že sa nie je čoho obávať.“

 

Retro-futuristický koncept N Vision 74 na trati

 

Wau! Hyundai predstavil dva úžasné koncepty a potvrdil príchod IONIQ 5 N,“

hlása titulok motoristického portálu StartStop.sk. O oboch vozidlách konštatuje, že „budú použité na zdokonalenie technológie elektrických vozidiel a hlavne výkonných vozidiel divízie N.“ Kým pri RN22e si redakcia všíma skôr technologické charakteristiky, na N Vision 74 ich zaujal najmä dizajn auta, ktoré označili za „krásne“.

Zive.sk rovnako oceňuje úspech značky N slovami, že „toto písmeno získalo za pár rokov cveng“ a preto vývoj elektrických N modelov na báze IONIQ 6 „nie je prekvapujúci“. Autor článku sa tiež zamýšľa nad tým, aká budúcnosť čaká hybridný vodíkový koncept N Vision 74 a nahlas uvažuje, že „s rýdzo elektrickým pohonom“ by podobne ako IONIQ 5 „mohol dávať vedeniu spoločnosti zmysel“.

Motoristický web Autogrip.sk zaujal najmä N Vision 74, ktorý označil za koncept s „výrazným retroštýlom a masívnou drifterskou náturou“. Za zaujímavé redaktor pokladá aj spojenie pohonu na elektrickú energiu, ktorá je doplnená o palivové články na vodík.

Auto magazín označuje koncept RN22e v portfóliu Hyundai za „prvý príklad športovosti bez emisií“, keďže ponúka dostatočný výkon a skvelú aerodynamiku modelu IONIQ 6.

 

Hyundai predstavil koncept RN22e založený na modeli IONIQ 6

 

Záujem motoristického portálu TopSpeed.sk vzbudil dizajn konceptu N Vision 74, ktorý označil za „fantasticky vyzerajúci vodíkový elektromobil s palivovým článkom“. Pripomenul tiež, že vozidlo svojím dizajnom „vzdáva hold“ práci svetoznámeho dizajnéra Giorgetta Giugiara, ktorý sa podpísal pod dizajn konceptu Hyundai Pony Coupe zo 70. rokov 20. storočia.

Denník Hospodárske noviny ocenil odvážnosť oboch konceptov, pri ktorých sa Hyundai podľa autora „poriadne odviazal“. Rovnako pripomenul mimoriadne úspešnú kariéru prvé výkonného modelu značky, i30 N, ktorý v roku 2017 „ohúril svet“. Redaktor tiež oceňuje výkonnostné parametre oboch konceptov, ktoré podľa jeho slov „vyrážajú dych“.

Motoristický titul Autožurnál sa najskôr pýta, či je možné skĺbiť radosť z jazdy a elektromobilitu. Vzäpatí však na otázku odpovedá, že „Hyundai ukazuje ako na to“. Koncepty RN22s a N Vision 74 sú podľa neho „inšpiratívnymi príkladmi elektrifikačnej vízie značky N“.

Koncept N Vision 74 silno zarezonoval aj v motoristickom magazíne Auto Motor a Šport, ktorý ho na svojom portáli Autoviny.sk označil za „ohromujúci“ a ocenil jeho výraznú, ale zároveň úctivú inšpiráciu konceptom Pony Coupe z roku 1974. Špeciálne vyzdvihol odvahu automobilky slovami, že „to, čo v tomto období predvádza Hyundai, je vskutku nevídané“. Redaktor spomína aj na pocit nadšenia, ktorý zažil pri prvom stretnutí s IONIQ 5, a ktorý sa zopakoval pri premiére modelu IONIQ 6, z ktorého dizajnu koncept RN22e vychádza. „Dnes si Hyundai buduje reputáciu dizajnovej značky áut, ktorá nemá ďaleko k prémii a vyniká technologickou výbavou,“ píše redaktor.

 

Viac informácií o budúcnosti značky N a konceptoch RN22e a N Vision 74 nájdete v samostatnom článku.

Nie je možné pridávať komentáre.