Top

IONIQ 5 Robotaxi – Motional a Hyundai Motor Group predstavili autonómne vozidlo úrovne 4

IONIQ 5 Robotaxi – Motional a Hyundai Motor Group predstavili autonómne vozidlo úrovne 4

Spoločnosť Motional, svetový líder v autonómnych technológiách, a skupina Hyundai Motor Group predstavili robotaxi, ktorý je postavený na základe modelu IONIQ 5. Ide o robotický, bez vodiča jazdiaci taxík novej generácie spoločnosti Motional.

Robotaxi IONIQ 5, založený na čisto elektrickom modeli Hyundai IONIQ 5, je autonómnym vozidlom úrovne 4 (SAE), ktoré môže bezpečne fungovať bez vodiča. Je to robotaxi s nulovými výfukovými emisiami a spája v sebe dve kľúčové technológie: elektrifikáciu a autonómiu. Vďaka tomuto spojeniu môže byť doprava inteligentnejšia, bezpečnejšia a udržateľnejšia.

IONIQ 5 robotaxi je tiež prvým úžitkovým vozidlom spoločnosti Motional a predstavuje zásadný míľnik v plánoch spoločnosti. Motional spustí prepravu cestujúcich v robotaxíku IONIQ 5 v roku 2023 prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Lyft.

 

Predstavujeme IONIQ 5 Robotaxi

Robotaxík IONIQ 5 sa vyznačuje dizajnom založeným na technológiách, ktorý oslavuje inovácie autonómnej prevádzky. Senzorová sada vozidla je viditeľná po celom exteriéri, čím sa robotaxík ľahko odlišuje od vozidiel riadených ľuďmi. Robotický taxík má viac ako 30 senzorov – ide o kombináciu kamier, radarov a lidarov, ktoré poskytujú 360-stupňové snímanie okolia, obraz vo vysokom rozlíšení a detekciu objektov s extrémne dlhým dosahom pre bezpečnú autonómnu prevádzku v rôznych prostrediach jazdy. Robotaxík bude vybavený osvedčenou autonómnou technológiou spoločnosti Motional. Tá zahŕňa pokročilé systémy strojového učenia (machine learning), ktoré sú vyškolené na základe desaťročí údajov z reálneho sveta, a ktoré vozidlu umožňujú bezpečnú navigáciu v náročných a zložitých jazdných situáciách.

Interiér robotického taxíka IONIQ 5, ktorý je založený na elektrickej globálnej modulárnej platforme (E-GMP), vyhradenej batériovým elektrickým vozidlám (BEV), ponúka cestujúcim priestranné a pohodlné miesto na prácu či relax počas jazdy bez vodiča. Interiér bude tiež vybavený sadou rozhraní, ktoré cestujúcim umožnia počas jazdy intuitívne komunikovať s vozidlom, napríklad určiť nový bod na zastavenie.

 

Vývoj vozidla

Robotaxi IONIQ 5, postavený od základov tak, aby bol pripravený jazdiť úplne bez vodiča, bol vytvorený prostredníctvom partnerstva medzi spoločnosťami Motional a Hyundai Motor Group. Obe spoločnosti pracovali na vývoji ruka v ruke, pričom každá z nich poskytovala kritické odborné znalosti: Motional z oblasti technológií pre jazdu bez vodiča a Hyundai z oblasti výskumu a vývoja a globálnej výroby automobilov.

Konečným výsledkom je bezproblémová integrácia medzi mozgom a telom vozidla, pričom hardvér a autonómia pracujú synchronizovane pre vysoko pokročilú a bezpečnú prevádzku bez vodiča. Robotaxi IONIQ 5 je postavený na skupinovej platforme E-GMP a zaisťuje ultrarýchle nabíjanie a jazdu na dlhé vzdialenosti, čo umožňuje maximálne využitie flotily robotaxi spoločnosti Motional.

Tento robotaxi predstavuje víziu spoločnosti Motional o budúcnosti jazdy bez vodiča, ktorá sa stane realitou,“ povedal prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Motional Karl Iagnemma. „Prostredníctvom nášho strategického partnerstva so spoločnosťami Hyundai Motor Group a Aptiv máme v celom procese vývoja vozidla bezkonkurenčné odborné znalosti z oblasti automobilového a softvérového priemyslu. Táto hlboká spolupráca nám umožňuje vyrobiť robotický taxík, ktorý je vysoko bezpečný a spoľahlivý a je nákladovo optimalizovaný pre globálnu výrobu. Zameriavame sa na masovú komercializáciu a na tento účel je robotaxi IONIQ 5 vyrobený. “

Motional a dôraz skupiny na bezpečnosť a pohodlie cestujúcich je badateľný v celom vozidle. V každej funkcii, ako je navigácia, riadenie, brzdenie a výkon, existuje niekoľko bezpečnostných funkcií navyše, ktoré vždy zaisťujú bezpečnú a plynulú jazdu. Spoločnosť Motional bude tiež schopná poskytnúť pomoc vozidlu na diaľku v prípade, že na ceste nastane neobvyklá situácia, napríklad výstavba cesty alebo záplavy. V takom prípade sa môže operátor Motional k vozidlu na diaľku okamžite pripojiť a nasmerovať ho na novú cestu.

Spoločnosť Hyundai Motor vyvinula IONIQ 5, batériové elektrické vozidlo postavené na platforme určenej pre elektromobily, na platformu pre plne autonómne vozidlá,“ povedal Woongjun Jang, vedúci centra autonómneho riadenia v spoločnosti Hyundai Motor Group. „V prípade robotaxíka na báze IONIQ 5 sme okrem sady základných technológií na zaistenie bezpečnosti a pohodlia cestujúcich použili rôzne nadštandardné systémy. Úspešne sme spojili IONIQ 5 robotaxi s technológiou autonómneho riadenia spoločnosti Motional a sme hrdí na to, že môžeme oznámiť, že sme dosiahli ďalší dôležitý míľnik na ceste ku komercializácii našich robotických taxíkov. “

 

Líder v komerčných službách Robotaxi

Spoločnosť Motional vznikla v marci 2020 ako spoločný podnik pre autonómne riadenie spoločností Hyundai Motor Group, jedného z najväčších svetových výrobcov vozidiel ponúkajúcich riešenia inteligentnej mobility, a spoločnosti Aptiv, globálneho lídra v oblasti priemyselných technológií v oblasti pokročilej bezpečnosti, elektrifikácie a konektivity vozidiel. Motional bol vytvorený s cieľom urýchliť vývoj a obchodovanie s najvýkonnejšími a najbezpečnejšími autonómnymi vozidlami na svete.

Tím Motional má desaťročia odborných znalostí v oblasti technológií bez vodiča a bezkonkurenčné skúsenosti s prevádzkou komerčných služieb robotických taxíkov. Spoločnosť prepravila státisíce spotrebiteľov prostredníctvom svojej autonómnej služby v sieti Lyft v Las Vegas, najrozšírenejšej verejnej robotickej flotile na svete, a ako jediná vo svojom odvetví nadväzuje partnerstvo s dvoma veľkými spoločnosťami Lyft a Via. Vďaka týmto neoceniteľným skúsenostiam vstupuje spoločnosť Motional do ďalšej fázy svojich aktivít, keď v roku 2023 spustí v sieti Lyft službu úplne bez vodiča. Robotaxík IONIQ 5 bude do prevádzky nasadený na viacerých trhoch v USA, čo bude znamenať zlom v technológii jazdy bez vodiča a položí základ pre to, aby sa robotické autonómne taxíky stali celosvetovou realitou.

 

Nie je možné pridávať komentáre.