Top

IONIQ 5 nanovo definuje štýl elektrickej mobility

IONIQ 5 nanovo definuje štýl elektrickej mobility
 • IONIQ 5 bol predstavený vo virtuálnej svetovej premiére, stredne veľký, plne elektrický crossover
 • Dizajn odhaľuje nové konštrukčné možnosti, ktoré poskytuje špeciálna platforma E-GMP určená pre elektromobily
  • …Evokuje odvážny model Hyundai Pony, prvé sériovo vyrábané vozidlo spoločnosti, čím pripomína 45 rokov dizajnu Hyundai a predznamenáva jeho ďalšiu budúcnosť.
  • …Exteriér dosahuje výnimočné proporcie na rázvore dlhom 3 000 mm, čím podporuje špecifické vlastnosti elektrických vozidiel.
  • …Interiér zvyšuje úroveň komfortu a využitia s rovnou podlahou a so stredovou konzolou Universal Island
 • Odráža záväzok trvalo udržateľného rozvoja rozsiahlym uplatnením ekologických materiálov a farieb inšpirovaných prírodou
 • Dodáva vysoký výkon a využíva ultrarýchle 400 V a 800 V multi-nabíjanie
 • Poskytuje funkciu Vehicle-to-Load (V2L), ktorá dokáže vozidlo premeniť na nabíjačku na kolesách

 

Spoločnosť Hyundai Motor Company v utorok 23. februára 2021 počas virtuálnej svetovej premiéry predstavila model IONIQ 5, stredne veľký plne elektrický crossover. Ako prvý model novej podznačky IONIQ zameranej na elektrické vozidlá patriacej pod automobilku Hyundai, stanovuje IONIQ 5 nové kritériá a nanovo definuje elektrickú mobilitu s použitím trvalo udržateľných a inovatívnych prvkov.

IONIQ 5 využíva špeciálnu globálnu modulárnu platformu spoločnosti Hyundai Motor Group určenú pre elektrické vozidlá Electric-Global Modular Platform (E-GMP). Tá prináša výnimočné proporcie s predĺženým rázvorom. Okrem novej platformy ponúka IONIQ 5 inovatívny dizajn interiéru s ekologickými materiálmi, vysoký výkon spojený s ultrarýchlym nabíjaním a s funkciou Vehicle-to-Load (V2L), či pokročilú konektivitu a asistenčné prvky, ktoré prinesú výnimočný jazdný zážitok a zároveň zaistia vysokú bezpečnosť.

IONIQ 5 prináša životný štýl bez obmedzení a zároveň sa počas jazdy proaktívne stará o potreby zákazníkov,” povedal Thomas Schemera, výkonný viceprezident a riaditeľ globálneho marketingu. „Ide o prvé elektrické vozidlo, ktoré poskytuje úplne nový zážitok vďaka inovatívnemu využitiu vnútorného priestoru a pokrokovým technológiám.”

 

Nová éra dizajnu elektrických vozidiel

Progresívny dizajn modelu IONIQ 5 predstavuje odklon od predchádzajúcich dizajnových noriem a objavuje novú dizajnovú slobodu, ktorú ponúka špeciálna platforma pre elektrické vozidlá. Čerpá z odvážneho postoja modelu Hyundai Pony, prvého sériovo vyrábaného vozidla spoločnosti Hyundai. IONIQ 5 tak pripomína 45-ročnú cestu automobilky až do momentu, kým sa stala súčasťou životného štýlu svojich zákazníkov, a zároveň vytvára prepojenie minulosti so súčasnosťou s presahom do budúcnosti. Ide o nový pohľad na nadčasový dizajn, čo je téma, ktorá sa bude rozširovať spolu s rozmachom modelového radu značky IONIQ.

Výnimočný dizajn exteriéru vozidla IONIQ 5 sa inšpiroval modelom Pony, napína sa však na rázvore s dĺžkou až do 3 000 mm, čo je jedna z najväčších hodnôt medzi elektromobilmi. Predĺžený rázvor si vyžaduje detailne premyslený prístup, aby sa vyhol dlhému vzhľadu a zosúladil nové proporcie s aktuálnym dizajnom elektrických vozidiel.

Predná časť prvý raz dostala škrupinovú kapotu Hyundai, ktorá minimalizuje škáry na karosérii a tým zlepšuje aerodynamiku. Celému prednému nárazníku dominuje veľmi nápadný tvar písmena V s výraznými dennými svetlometmi, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú stopu vlastnú iba modelu IONIQ 5. Prvky so vzhľadom malých bodiek sa nachádzajú aj na zadnej strane vozidla.

Zapustené kľučky dverí vytvárajú plynulý povrch a zlepšujú aerodynamiku. Predné aj zadné tvary vozidla sa spájajú s dverami a prinášajú tak nový príklad Parametrickej dynamiky značky Hyundai, ktorá sa prvý raz objavila na novom modeli TUCSON. Výrazný tvar C-stĺpika sa inšpiroval elektrickou štúdiou Hyundai 45 a modelu IONIQ 5 dodáva z diaľky rozoznateľný dominantný vzhľad.

Aerodynamicky upravené disky odrážajú dizajn Parametric Pixel a ponúkajú sa vo veľkorysom priemere až 20 palcov, takže ide o najväčšie disky kolies, aké sa kedy dostali na elektrické vozidlo Hyundai. Dopĺňajú proporcie modelu IONIQ 5 upravené pre platformu Hyundai E-GMP.

Nový zážitok z mobility pre nasledujúcu generáciu — to bol zámer projektu od jeho prvého dňa, keď sme sa v rámci návrhov začali pozerať za horizont, no stále sme vychádzali zo základov značky Hyundai,” povedal SangYup Lee, senior viceprezident a riaditeľ Hyundai Global Design Center. „IONIQ 5 je novou definíciou nadčasovosti, ktorá prepája minulosť, súčasnosť a budúcnosť.”

Interiér sa nesie v duchu témy obývacieho priestoru Living Space, ktorú najviac stelesňuje inovatívna stredová konzola Universal Island s možnosťou pozdĺžneho posúvania v rozsahu až 140 mm. Universal Island, spolu s rovnou podlahou, pod ktorou sa nachádzajú batérie, vytvára v interiéri vozidla viac voľnosti pohybu.

Model IONIQ 5 dostal aj elektronicky nastaviteľné predné sedadlá. Ich sedacia časť poskytuje sklon v ideálnom uhle, takže posádke vytvára pocit bezváhového stavu. Automobilka Hyundai zmenšila hrúbku predných sedadiel o 30 percent, čím vytvorila viac priestoru pre ľudí sediacich v druhom rade.

Mnoho dotykových plôch interiéru — sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky — využíva materiály pochádzajúce z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov, akými sú recyklované PET fľaše a rastlinné (bio PET) priadze ako aj prírodné vlnené priadze, kožu ekologicky spracovanú rastlinnými výťažkami a bio laky s rastlinnými výťažkami.

Zákazníci si môžu vybrať spomedzi deviatich farieb karosérie vrátane piatich prírodných odtieňov vytvorených exkluzívne pre IONIQ 5. Interiér ponúkne možnosť výberu z troch farebných možností.

Ponuka elektrických pohonných systémov vyhovujúca každému zákazníkovi

IONIQ 5 je dostupný s viacerými konfiguráciami elektrického pohonu, aby bez kompromisov vo výkone dokázal splniť nároky na mobilitu všetkých zákazníkov. Zákazníci si môžu vybrať z dvoch veľkostí batérií s kapacitou 58 kWh alebo 72,6 kWh a z dvoch usporiadaní motorov. Buď iba s motorom vzadu, alebo s motormi vpredu aj vzadu. Všetky verzie pohonu poskytujú výnimočný dojazd a maximálnu rýchlosť 185 km/h.

Vrchol ponuky tvorí pohon všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou s kombinovaným výkonom 225 kWh a maximálnym krútiacim momentom 605 Nm. Táto konfigurácia prináša zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h za 5,2 sekundy.

Vozidlo s pohonom len zadných kolies (2WD) a so 72,6 kWh batériou ponúkne na jedno nabitie podľa testovacieho cyklu WLTP dojazd na úrovni 470 ~ 480 km[1].

 

Ultra rýchle nabíjanie batérie spolu s inovatívnou funkciou Vehicle-to-Load (V2L)

Platforma E-GMP modelu IONIQ 5 podporuje nabíjaciu infraštruktúru s napätím 400 V aj 800 V. Platforma štandardne ponúka možnosť nabíjania s 800 V napätím a zároveň aj 400 V nabíjanie a to bez potreby ďalších komponentov či adaptérov. Multi nabíjací systém predstavuje prvú svetovo patentovanú technológiu, ktorá umožňuje, aby motor aj konvertor využívali napätie 400 V aj 800 V.

S nabíjačkou s výkonom 350 kW sa model IONIQ 5 nabije z 10 percent na 80 percent za iba 18 minút. Užívatelia modelu IONIQ 5 si dojazd do vzdialenosti 100 km podľa normy WLTP dobijú za päť minút.

IONIQ 5 s inovatívnou funkciou V2L zákazníkom umožňuje nabíjanie rôznych elektrických zariadení, napr. elektrické bicykle, kolobežky či kempovaciu výbavu, vďaka čomu slúži ako nabíjačka na kolesách.

Funkcia V2L dodáva výkon až do 3,6 kW. Konektor V2L sa nachádza pod druhým radom sedadiel a je možné ho aktivovať, keď je vozidlo zapnuté. Ďalší konektor V2L sa nachádza pri nabíjacom konektore na vonkajšej strane vozidla. S pomocou meniča napätia si môžu zákazníci nabíjať svoje elektrické zariadenia. Vonkajší konektor poskytuje energiu, aj keď je vozidlo vypnuté.

IONIQ 5 - pohľad do interéru zena sediaca na sedadle sofera

Inovatívna konektivita a asistenčné systémy vodiča pre bezpečnosť a pohodlie

IONIQ 5 plynulo integruje pokročilé technológie pre rozšírený digitálny zážitok. Široký a nastaviteľný kokpit obsahuje 12-palcovú, plne dotykovú obrazovku infotainmentu a 12-palcovú digitálnu prístrojovú dosku bez krytu, ktorú si užívateľ môže nastaviť podľa svojich potrieb.

Hyundai IONIQ 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku.

IONIQ 5 využíva aj ďalšiu úroveň pokročilých asistenčných systémov vodiča Hyundai SmartSense, ktoré zabezpečujú najvyššiu úroveň bezpečnosti a pohodlia na cestách. IONIQ 5 je prvý model automobilky Hyundai s Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2). Medzi ďalšie asistenčné systémy patria Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA), Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA), Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA), Systém na sledovanie únavy vodiača (DAW), Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA) a mnoho ďalšieho.

IONIQ 5 bude dostupný na vybraných trhoch od prvej polovice roka 2021.

 

Technické údaje IONIQ 5

Poznámka pre editorov: Špecifikácie a prvky vozidiel uvedené v tejto tlačovej správe sa môžu líšiť v závislosti od regiónu.

 

Rozmery
Rázvor 3 000 mm
Dĺžka 4 635 mm
Šírka 1 890 mm
Výška 1 605 mm
Batožinový priestor
Batožinový priestor vzadu 531 l / 1 591 l (po sklopení operadiel zadných sedadiel)
Batožinový priestor vpredu 57 l (2WD) alebo 24 l (AWD)
Výkon
Platforma E-GMP (Globálna platforma pre elektrické vozidlá)
Maximálny dojazd na jedno nabitie

(podľa WLTP)

470 – 480 km

(pri 2WD so 72,6 kWh batériou)

Long Range

72,6 kWh batéria

AWD Výkon 225 kW (kombinácia predného a zadného pohonu)
Krút. moment 605 Nm (kombinácia predného a zadného pohonu)
0 – 100 km/h 5,2 sekundy
2WD Výkon 160 kW (zadný pohon)
Krút. moment 350 Nm (zadný pohon)
0 – 100 km/h 7,4 sekundy
Standard Range

58 kWh batéria

AWD Výkon 173 kW (kombinácia predného a zadného pohonu)
Krút. moment 605 Nm (kombinácia predného a zadného pohonu)
0 – 100 km/h 6,1 sekundy
2WD Výkon 125 kW
Krút. moment 350 Nm
0 – 100 km/h 8,5 sekundy
Ďalšie prvky (Bližšie informácie sa nachádzajú v tabuľke nižšie)
Podporovaná nabíjacia infraštruktúra 400 V & 800 V (Bez potreby ďalšieho adaptéra)
Vysoko rýchlostné nabíjanie z 10 % na 80 % za 18 minút s pomocou 800 V

100 km dojazdu za 5 minút s pomocou 800 V

Vehicle-to-Load Najvyšší výkon 3,6 kW
Umiestnenie konektorov Vnútri: Pod druhým radom sedadiel

Vonku: Nabíjací konektor vozidla

Infotainment Obrazovka 12-palcová plne dotyková obrazovka infotainmentu

12-palcová digitálna prístrojová doska bez krytu

Bluelink® online služby Úprava profilu vodiča na diaľku

Rozšírenie štartovania na diaľku

Informácie o stave vozidla

Posielanie zaujímavých bodov cez Waypoints

Rozšírené pripomienky údržby

Dynamické rozpoznávanie hlasu

Prvky bezpečnosti a pohodlia Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA)

Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA)

Asistent na bezpečné opustenie vozidla (SEA)

Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA)

Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW)

Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA)

Monitor okolitého prostredia (SVM)

Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA)

Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní (PCA)

Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2)

Diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA)

Dostupné farby
Exteriér: zlatá Gravity Gold Matte, sivá Shooting-Star Gray Matte, zeleno-modrá Digital Teal-Green Pearl, modrá Lucid Blue Pearl, biela Atlas White, sivá Cyber Gray Metallic, čierna Phantom Black Pearl, sivá Galactic Gray Metallic, zelená Mystic Olive-Green Pearl

Interiér: čierna Obsidian Black a sivá Dark Pebble Gray/Dove Gray, modro-sivá Dark Teal/Dove Gray

 

IONIQ 5 Ďalšie informácie

 

Dizajn & Trvalá udržateľnosť

Progresívny dizajnový jazyk modelu IONIQ 5 čerpá inšpiráciu zo štúdie elektromobilu Hyundai 45, ktorá sa v roku 2019 predstavila na Medzinárodnom autosalóne v Nemecku. Na základe dizajnového smeru Sensuous Sportiness dostala štúdia 45 karosériu v podobe monokoku a futuristicky tvarovaný interiér zameraný na elektrifikáciu a na technológie autonómnej jazdy.

IONIQ 5 nasleduje tento smer a ide ešte ďalej tým, že ponúka most do budúcnosti elektrickej mobility, ktorá je technologicky vyspelá, ekologicky šetrná a rozumie potrebám zákazníkov.

IONIQ 5 pohlad z vonku dizajn vozidla

Exteriér s výnimočnými proporciami a s najdlhším rázvorom v segmente

Výnimočný dizajn exteriéru modelu IONIQ 5 sa vyznačuje čistými a ostrými líniami, čím vzniká uhladený a vycibrený vzhľad. Precízne vytvarované plochy a hrany dávajú elektromobilu hranatý, priam až geometrický výzor. Dizajnéri automobilky Hyundai navyše do prednej aj zadnej časti zabudovali prelomové svetlá Parametric Pixel. Tento výnimočný dizajnový prvok podporuje zámer automobilky Hyundai prepracovať elektrickú mobilitu od základov a elektromobilom vtlačiť špecifický dizajn, ktorý sa prejaví na budúcich modeloch značky IONIQ.

IONIQ 5 dostal karosériu typu crossover s výnimočnými proporciami a s krátkymi prevismi, k čomu prispel aj predĺžený rázvor. S dĺžkou 4 635 mm, šírkou 1 890 mm a výškou 1 605 na rázvore s dĺžkou 3 000 mm prináša model IONIQ 5 medzi crossovery strednej veľkosti priestor porovnateľný so segmentom D.

Zákazníci majú na výber deväť farieb karosérie vrátane piatich prírodných odtieňov vytvorených exkluzívne pre tento model. V ponuke sa nachádzajú aj dve verzie matných farieb: hlavná farba zlatá Gravity Gold Matte a sivá Shooting-Star Gray Matte, paleta potom obsahuje farby ako zeleno-modrá Digital Teal-Green Pearl, modrá Lucid Blue Pearl, biela Atlas White, sivá Cyber Gray Metallic, čierna Phantom Black Pearl, sivá Galactic Gray Metallic a zelená Mystic Olive-Green Pearl.

ONIQ 5 interér - pohodlie a konektivita

Priestranný a variabilný interiér vytvára domov mimo domova

Model IONIQ 5 sa od ostatných stredne veľkých crossoverov, najmä so spaľovacími motormi a tých, ktoré na ovládanie využívajú konvenčné mechanické systémy, odlišuje vďaka použitiu platformy E-GMP s rovnou podlahou a pod ňou uloženými batériami, čo prináša úplne nový a inovatívny dizajn interiéru s extra priestorom na nohy.

Model IONIQ 5 využíva rázvor s dĺžkou 3 000 mm, čo je o 100 mm viac ako ponúka Hyundai Palisade, vlajková loď automobilky medzi SUV, a prináša tak do segmentu stredne veľkých crossoverov vnútorný priestor na úrovni veľkých automobilov. Dlhý rázvor umožnil konštruktérom automobilky Hyundai použiť prístup Living Space, ktorý sa hodil viac ako konvenčné postupy.

Priehľadná strecha modelu IONIQ 5 dotvára veľký priestranný pocit interiéru, pretože strop tvorí jeden veľký sklenený panel bez akýchkoľvek podporných konštrukcií.

IONIQ 5 ponúka pod zadným vekom 531 litrov batožinového priestoru, ten po sklopení operadiel zadných sedadiel narastie až na takmer 1 600 litrov. Viac variability vytvárajú sedadlá zadného radu posuvné v rozsahu 135 mm a sklopné v pomere 6 : 4. Okrem toho majú zákazníci k dispozícii aj predný batožinový priestor s objemom až 57 litrov[2]. Ten využijú najmä pri dlhších cestách, keď potrebujú odviezť viac batožiny.

Pri digitálnej prístrojovej doske sa nachádza kovová lišta, ktorá slúži ako viacúčelový držiak. V rámci infotainmentu modelu IONIQ 5 bude mať premiéru nový dizajn grafického rozhrania s označením Jong-e Graphic User Interface (GUI), ktoré ponúkne viacero náladových nastavení interiéru vrátane jemných, decentných alebo výraznejších.

Zákazníci zostanú aj v zimných mesiacoch v teple a užijú si výhody spojené s vyhrievaným volantom a vyhrievanými prednými sedadlami.

Na výber bude z troch farebných variácií interiéru. Základnými kombináciami sú čierna Obsidian Black a sivá Dark Pebble Gray/Dove Gray, na požiadanie sa dodáva modro-sivá Dark Teal/Dove Gray.

Trvalo udržateľné a ekologicky prívetivé prvky elektrického vozidla prinášajú životný štýl bez obmedzení

Model IONIQ 5 predstavuje demonštráciu zodpovednosti voči životnému prostrediu, ktorá sa elektrifikáciou nekončí. Trvalá udržateľnosť je stredobodom vízie značky IONIQ a v modeli IONIQ 5 sa prejavuje ekologicky prívetivými materiálmi a farbami inšpirovanými prírodou.

Viacero dotykových plôch interiéru — sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha či lakťové opierky — využíva materiály pochádzajúce z ekologických a trvalo udržateľných zdrojov ako recyklované PET fľaše a rastlinné (bio PET) priadze ako aj prírodné vlnené priadze, koža ekologicky spracovaná rastlinnými výťažkami a bio laky s rastlinnými výťažkami.

Súčasťou výbavy modelu IONIQ 5 môže byť aj ekologická strecha so solárnymi panelmi, ktorá podporí elektrické batérie vozidla energiou získanou zo slnka pre vyššiu efektivitu. Solárna strecha tak predíde vybitiu batérií a zároveň poskytne dodatočný dojazd.

 

Výkon

IONIQ 5 je dostupný s viacerými konfiguráciami elektrického pohonu, aby bez kompromisov vo výkone dokázal splniť nároky na mobilitu všetkých zákazníkov.

Vrchol ponuky predstavuje elektrický motor s pohonom všetkých kolies (AWD) spojený so 72,6 kWh batériou, ktorý produkuje kombinovaný výkon 225 kWh a krútiaci moment 605 Nm. Pri tejto konfigurácii dosiahne vozidlo zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h za 5,2 sekundy. Ak je pohon všetkých kolies (AWD) spojený s 58 kWh batériou, zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h trvá 6,1 sekundy

Verzia s jedným motorom vzadu s výkonom 160 kW (218 k) a s krútiacim momentom 350 Nm poskytuje pohon zadných kolies (2WD). Spojenie so 72,6 kWh batériou znamená zrýchlenie z 0 km/h na 100 km/h za 7,4 sekundy. V spolupráci s 58 kWh batériou zrýchli z 0 km/h na 100 km/h za 8,5 sekundy.

Hyundai IONIQ 5 môže navyše ťahať aj príves s hmotnosťou až do 1 600 kg.

 

Ďalšie prvky

 

Konektivita pre maximálny zážitok vo vozidle

Hyundai ponúka najmodernejšiu verziu svojich vynovených online služieb Bluelink®, ktorá prináša viacero nových prvkov a zákazníkovi umožňuje, aby kontroloval vozidlo prostredníctvom mobilného telefónu alebo hlasom, vďaka čomu bude jeho jazda pohodlnejšia a príjemnejšia. Nové prvky Bluelink® obsahujú Online navigáciu, Navigáciu na poslednom úseku a nové Užívateľské profily.

Aplikácia Bluelink® zobrazuje dojazd vozidla, stav batérie a čas potrebný na nabitie po pripojení k verejnej či súkromnej nabíjačke. Zákazníci majú prístup k pokročilému ovládaniu systému batérie, aby si mohli zvoliť čas nabíjania, ktorý najviac vyhovuje ich časovému rozvrhu, prípadne rozpočtu, aby nabíjali za čo najvýhodnejšie ceny elektrickej energie.

S novými vzdialenými servermi pre Online navigáciu sa trasy vypočítavajú na vzdialenom mieste v prostredí Bluelink®. Umožňuje to presnejšie predpovedať dopravu či lepšie určiť čas príchodu a prípadne spoľahlivejšie upraviť trasu. V modeli IONIQ 5 sa databáza rozšírila, aby na mape zobrazovala viac nabíjacích staníc, ich dostupnosť a očakávaný čas nabíjania. Užívatelia po kliknutí na ikonu stanice na mape uvidia, či ponúka nabíjanie striedavým alebo jednosmerným prúdom, prípadne vysoko výkonné nabíjanie, alebo či je dostupná služba IONITY. Táto služba sa bude neustále aktualizovať.

Ďalšie prvky dostupné cez Bluelink®:

 • Správa profilov na diaľku ukladá vybrané nastavenia vozidla na vzdialené servery Bluelink® s možnosťou ich úprav na diaľku a následného stiahnutia naspäť do iného vozidla s nastaveniami podľa preferencií vodiča ako napríklad poloha sedadla
 • Notifikácie o stave vozidla zákazníkov informujú o tom, či nezabudli zamknúť dvere alebo zatvoriť okná

S Nabíjaním na diaľku môžu vodiči modelu IONIQ 5 spustiť aj zastaviť nabíjanie jednoduchým stlačením tlačidla v aplikácii stiahnutej do mobilného telefónu. Počas studených mesiacov pomáha Diaľkové ovládanie klimatizácie naplánovať predhriatie modelu IONIQ 5. Okrem zaistenia komfortu pasažierov počas jazdy sa tak šetrí aj energia v batérii, ktorú by inak vozidlo za jazdy spotrebovalo na vykúrenie interiéru.

Online dynamické hlasové rozpoznávanie modelu IONIQ 5 prijíma jednoduché hlasové pokyny na pohodlné ovládanie klimatizácie, rádia, otváranie a zatváranie veka batožinového priestoru, vyhrievanie volantu, vyhrievanie/chladenie sedadiel a ďalších funkcií. Systém dokáže pomôcť aj s rôznymi zaujímavými miestami v okolí (POI) či s aktuálnou predpoveďou počasia.

IONIQ 5 dostane aj prémiový audiosystém Bose. Jeho osem reproduktorov, vrátane subwoofera, sa nachádza strategicky rozmiestnených po celom vozidle pre špičkový zážitok z počúvania.

 

Head-up displej s technológiou AR

Hyundai IONIQ 5 je prvým modelom s funkciami Rozšírenej reality na Head-up displeji (AR HUD), čím sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku. Vodič si môže zvoliť technológiu AR na premietanie potrebných informácií ako navigácia, pokročilá bezpečnosť a okolie vozidla do svojho zorného poľa na čelnom skle. To umožňuje vodičovi, aby informáciu rýchlo spracoval, a popri tom neustále pozorne sledoval cestu pred sebou.

 

Asistenčné systémy vodiča zaisťujú najvyššiu bezpečnosť a pohodlie

IONIQ 5 s Asistentom na jazdu na diaľnici 2 (HDA 2) zvyšuje pohodlie počas jazdy na diaľnici. S využitím prednej kamery, radarových snímačov a údajov z navigácie HAD2 upravuje rýchlosť vozidla a odstup za vozidlom pred ním a taktiež ho udržiava v strede jazdného pruhu. Zároveň dokáže vodičovi pomôcť aj pri zmene jazdného pruhu.

Systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA) dokáže odhaliť vozidlo, chodca či cyklistu a pomáha predísť kolízii s nimi. Jeho súčasťou sú aj Odbáčanie v križovatke vľavo, Prejazd cez križovatku a/alebo Prechádzanie cez jazdný pruh. Systém autonómneho núdzového brzdenia pri odbočovaní vľavo aktivuje brzdy, ak odhalí, že pri odbočovaní cez križovatku vľavo sa v protismere blíži vozidlo. FCA s Prejazdom cez križovatku zaznamenáva vozidlá, ktoré sa blížia zo strán, ak sa práve chystá prejsť cez križovatku priamo. A FCA s Prechádzaním cez jazdný pruh zvyšuje bezpečnosť pri zmene jazdných pruhov. Ak FCA zaznamená blížiace sa vozidlo, ktoré prechádza cez stredovú čiaru v momente, keď sa to isté chystá spraviť aj vodič, FCA automaticky zasiahne do riadenia, aby sa vozidlo vyhlo stretu a to vtedy, ak nehrozí ďalšia zrážka. Ak odhalí riziko ďalšej zrážky, FCA iba vydá varovanie.

Medzi ďalšie poloautonómne jazdné asistenčné systémy patria Inteligentné rozoznávanie dopravných značiek obmedzujúcich povolenú rýchlosť (ISLA), ktoré upraví rýchlosť vozidla tak, aby spĺňalo rýchlostné obmedzenia a Automatické prepínanie diaľkových svetiel (HBA), ktoré automaticky stlmia diaľkové svetlomety, aby neoslepovali oproti idúcich vodičov.

IONIQ 5 má aj niekoľko funkcií na stráženie bdelosti vodiča. Ich úlohou je zaistiť bezpečnú jazdu tým, že rozpozná, že vodič je unavený alebo nesústredený. Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW) pozoruje úroveň pozornosti vodiča. Pri známkach nepozornosti vodiča spustí výstrahu. DAW varovne zapípa, ak vozidlo zostane dlho stáť a vodič dostatočne rýchlo nereaguje na to, že vozidlo pred ním sa už začalo hýbať.

Niektoré funkcie navzájom spolupracujú, aby v rôznych situáciách predišli kolízii. Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA) pomáha predchádzať kolíziám s dopravnými prostriedkami idúcimi za vozidlom, pričom využíva radar na odhalenie ostatných vozidiel a v prípade potreby dokáže aktivovať brzdy. BCA je veľkou pomocou napríklad pri zmene jazdných pruhov či pri vychádzaní z pozdĺžneho parkovania. Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla s premietaním obrazu na prístrojovej doske (BVM) využíva kamery na to, aby vodičovi po spustení smerovky zobrazil na prístrojovej doske situáciu za pravou alebo ľavou časťou vozidla.

IONIQ 5 sa stará aj o bezpečnosť pasažierov na zadných sedadlách pomocou Asistenta na bezpečné opustenie vozidla (SEA), ktorý zamkne zadné dvere detskou elektronickou zámkou, ak sa práve blíži zozadu iné vozidlo.

Viacero asistenčných parkovacích prvkov pomáha, aby bolo parkovanie čo najjednoduchšie. Diaľkový inteligentný parkovací asistent (RSPA) umožňuje vodičovi zaparkovať či vyparkovať vozidlo, aj keď nesedí vo vnútri. Tento prvok zvláda pozdĺžne aj priečne parkovanie a aktivuje sa tlačidlom na inteligentnom kľúči vozidla.

Systém monitorovania okolia vozidla (SVM) využíva strategicky rozmiestnené kamery a vytvára 360-stupňový pohľad na priestor okolo vozidla, čo uľahčuje parkovanie v úzkych priestoroch. Asistent na predchádzanie kolíziám pri parkovaní (PCA) pomáha zabraňovať kolíziám pri cúvaní. Ak za vozidlom pomocou cúvacej kamery či ultrazvukových snímačov spozoruje prekážku, PCA zobrazí výstrahu a ak je to nevyhnutné, aktivuje brzdy. Podobne, Asistent na upozornenie na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní (RCCA) zobrazí a zvukovo vydá výstrahu, prípadne aktivuje brzdy, ak sa sprava alebo zľava blíži vozidlo a vodič nezastavuje.

 

Nabíjacia sieť

Spoločnosť Hyundai Motor Group sa prednedávnom stala najnovším členom spoločného podniku IONITY, ktorý sa zameriava na prevádzkovanie a budovanie siete vysoko výkonných nabíjacích staníc po celej Európe, pričom využíva pokrokovú technológiu s nabíjacím výkonom až do 350 kW. Svojím pripojením sa k tomuto spoločnému podniku bude automobilka Hyundai spolupracovať aj na rozširovaní siete IONITY pozdĺž európskych diaľnic, čím urýchli nástup mobility s nulovými emisiami.

Vo vybraných krajinách môžu zákazníci modelu IONIQ 5 využívať ročné bezplatné predplatné do služby IONITY, ktorá tvorí súčasť celoeurópskych nabíjacích staníc automobilky Hyundai s názvom Charge myHyundai. Charge myHyundai ponúka prístup k viac ako 200 000 nabíjacím bodom v Európe. Užívatelia využívajú bezproblémové jednotné riešenie platieb prostredníctvom karty alebo aplikácie v mobilnom telefóne. Dostupnú nabíjaciu stanicu ľahko nájdu pomocou navigačného systému.

Službu Charge myHyundai budú môcť už v priebehu roka 2021 využívať aj slovenskí zákazníci.

 

IONIQ: Ďalšie novinky

IONIQ, nová značka automobilky Hyundai, predstavuje silný záväzok spoločnosti voči trvalej udržateľnosti a inováciám. Pod poslaním značky IONIQ, Progress electrified for connected living (Elektrifikovaný progres pre prepojený život), bude Hyundai ponúkať zážitky s elektrickými vozidlami zameranými na presne vytvorené a ekologicky prívetivé riešenia, ktoré sa prispôsobia akémukoľvek životnému štýlu a to v duchu posolstva spoločnosti Progress for Humanity (Pokrok pre ľudstvo). Predstavenie modelu IONIQ 5 je prvým krokom na ceste spoločnosti zameranej na elektrické vozidlá. Vďaka tomu sa dostane o ďalší krok bližšie k dosahovaniu cieľov čistej mobility.

Automobilka Hyundai po predstavení modelu IONIQ 5 rozšíri svoju ponuku elektromobilov o elektrický sedan IONIQ 6 a o veľké elektrické SUV IONIQ 7.

 

[1] Ide o predpokladanú hodnotu. Oficiálny dojazd modelu IONIQ 5 bude oznámený neskôr.

[2] Veľkosť predného batožinového priestoru sa môže líšiť v závislosti od trhu a použitého systému

Nie je možné pridávať komentáre.