Top

Hyundai Motorsport oslavuje fantastickú kariéru Gabriela Tarquiniho

• Taliansky pretekár Gabriele Tarquini po pretekoch v rodnom Taliansku oznámil, že ukončí svoju kariéru vo WTCR – Šampionáte cestovných automobilov FIA po poslednom plánovanom preteku sezóny 2021 v Rusku.
  • Hyundai Motorsport oceňuje obrovský prínos Tarquiniho pre svoju zákaznícku divíziu (Customer Racing) od chvíle, keď sa pripojil k tímu v roku 2017
  • Vedúci testovací jazdec Hyundai i30 N TCR Gabriele Tarquini si zabezpečil prvé pole position a víťazstvo vo svojom súťažnom debute v roku 2017 a v roku 2018 získal pre Hyundai Motorsport prvý titul vo WTCR.

Hyundai Motorsport vyjadruje svoju veľkú vďaku pretekárovi Gabriele Tarquinimu, ktorý oznámil, že aktuálna sezóna FIA WTCR 2021 bude jeho poslednou. Tarquini sa rozhodol nepokračovať v profesionálnej kariére jazdca na plný úväzok po záverečných pretekoch sezóny v Rusku, ktoré sa budú konať na Autodrome v Soči 26.-28. novembra.

Gabriele Tarquini je neoddeliteľnou súčasťou úspechu zákazníckej divízie Customer Racing v Hyundai Motorsport, do ktorého prvýkrát nastúpil v roku 2017 ako vedúci testovací a vývojový jazdec v úvodných fázach projektu Hyundai i30 N TCR. Tarquini, ktorý sa môže pochváliť viac ako dvoma desaťročiami skúseností s cestovnými automobilmi, bol prirodzeným kandidátom na vedenie tímu pri stavbe pretekárskeho auta na okruhy. Jeho odhodlanie, tímový duch a neutíchajúca túžba po maximálnych výkonoch umožnili tímu vyvinúť hneď tri špičkové vozidlá – i30 N TCR, Veloster N TCR a Elantra N TCR.

Majster sveta FIA WTCR 2018

Tarquini a tím inžinierov z Hyundai Motorsport začali začiatkom roka 2017 pracovať na Hyundai i30 N TCR. V októbri bol Hyundai i30 N TCR pripravený na svoju súťažnú premiéru a bol zaradený do finále dvoch kôl medzinárodnej série TCR. Na Zhejiang Circuit v Číne ovládol Tarquini celé preteky, keď sa zo 14. miesta prebojoval až na úplnú špičku jazdeckého poľa a získal senzačné prvé víťazstvo s Hyundai i30 N TCR hneď vo svojich prvých pretekoch.

Keďže bol Hyundai i30 N TCR navrhnutý v súlade s predpismi TCR, mohol sa zúčastniť úvodnej sezóny WTCR – FIA World Touring Car Cup v roku 2018. BRC Racing Team, jeden z prvých súkromných zákazníkov vozidla i30 N TCR, spojil sily práve s Tarquinim. Prvá spoločná sezóna začala dvoma víťazstvami v Race of Marocco, po ktorých nasledovali výhry v Maďarsku, na Slovensku a v Japonsku. Boj o titul sa uzavrel v pretekoch v Macau, kde Tarquini získal pre svoj tím a Hyundai Motorsport historicky prvý titul majstra sveta v kategórii cestovných automobilov.

Vývoj vozidiel Hyundai N TCR

Tarquini sa tiež výrazne podpísal aj pod vývoj vozidiel Hyundai Veloster N TCR, ktoré bolo uvedené na trh v roku 2019 s cieľom uspokojiť dopyt na americkom trhu, a Hyundai Elantra N TCR. Hyundai Veloster N TCR zdieľa rovnakú víťaznú DNA ako prvý okruhový pretekár tejto spoločnosti, ktorý vylepšili a zdokonalili Tarquini a tím Customer Racing.

Hyundai Elantra N TCR, ktorý sa vo WTCR prvýkrát predstavil v sezóne 2021, si zatiaľ pripísal štyri víťazstvá, pričom Tarquini zaknihoval víťazstvo v júlových pretekoch v Španielsku.

Tarquiniho príspevok k úspechom Hyundai Motorsport sa neobmedzuje len na výsledky na trati. Jeho bohatá kariéra pomohla vybudovať kultúru v oddelení Customer Racing, ktorá nikdy neprestane v aute hľadať jeho nový a maximálny potenciál.

Hyundai Motorsport oslavuje Gabrieleho kariéru

Šéf Hyundai Motorsport Andrea Adamo sa na Tarquiniho adresu vyjadril: „Je nemožné opísať slovami, aký veľký vplyv mal Gabriele Tarquini na divíziu Customer Racing v Hyundai Motorsport. Od druhého dňa nášho projektu Hyundai i30 N TCR tu bol, aby nám pomohol vyvinúť náš prvý okruhový pretekársky model. S Gabrielom sa narodil, naučil sa chodiť a potom bežal. Vyhral vôbec prvé preteky pre automobil Hyundai Motorsport v sérii TCR International a bol prvým majstrom sveta pre našu spoločnosť na WTCR 2018. Pre mňa osobne je ťažké oddeliť svoju vášeň od práce a bude to zvláštne nevidieť ho na pretekárskom okruhu. S Gabrielom som začal spolupracovať v roku 1994, keď som mal 24 rokov, a je jedným z mála ľudí, s ktorými som zdieľal väčšinu svojho času a života. Je ťažké zmieriť sa s tým, že Gabriele odloží prilbu a bude nám veľmi chýbať. Aj keď už možno nebude pretekať, diskutujeme o tom, ako by náš vzťah mohol fungovať, ale dnes oslavujeme jeho neuveriteľnú kariéru a tešíme sa na jeho ďalšie dobrodružstvá mimo kokpitu.“

Tarquini si najviac cení prvé víťazstvo

Gabriele Tarquini komentoval svoje rozhodnutie ukončiť kariéru týmito slovami: „Cítim sa veľmi smutný – počas dlhej kariéry, keď máte pocit, že nikdy neskončí, si myslíte, že táto chvíľa nikdy nepríde. V živote má všetko začiatok a koniec a ja som dosť starý na to, aby som to pochopil. WTCR bola v posledných rokoch silná séria, no v kvalifikácii som sa trochu trápil. Hoci moje pretekárske tempo bolo stále dobré, v prestávke medzi pretekmi Španielska a Maďarska som sa rozhodol, že je čas povedať ‚stop‘. Bolo pre mňa dôležité oznámiť svoje rozhodnutie na domácich pretekoch v Taliansku – toto je ten správny moment. Nechcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli v mojej dlhej kariére, pretože by som na niekoho určite zabudol! Zoznam je veľmi dlhý, počnúc mojou rodinou a končiac Hyundai Motorsport. Chcem, aby to bol môj posledný výrobca, pretože sme spolu odviedli skvelú prácu. Začali sme s čistým listom papiera a vytvorili sme Hyundai i30 N TCR a ja som vyhral prvé preteky a titul pre tím. Náš vzťah je veľmi silný. Nechcem úplne prestať jazdiť, keďže pretekanie je pre mňa ako droga. Budem si musieť odvykať pomaly, pretože nemôžem ísť zo 100 % na nulu. Hovorím aj s Hyundai Motorsport, aby sme zistili, či by sme mohli mať v budúcnosti iný vzťah. Zažili sme spolu toľko vrcholov, ako napríklad titul pilotov WTCR v roku 2018, no pre mňa boli vrcholom prvé preteky Hyundai i30 N TCR v Číne. Tím vynaložil veľké úsilie, aby sme tam boli, a museli sme vyhrať, pretože sme chceli značke, fanúšikom a zákazníkom ukázať, že máme víťazné auto, a chcel som sám sebe dokázať, že auto, ktoré som testoval a vyvíjal, bolo to pravé auto pre nich. Z tohto dôvodu je tento moment pre mňa nezabudnuteľný.“

Gabriele Tarquini a jeho top momenty s Hyundai Motorsport

2021:

• Víťazstvo na pretekoch Španielska v júli v MotorLand Aragón s Hyundai Elantra N TCR
  • Pódiové umiestnenie v ​​šiestom kole sezóny vo Francúzsku (3. miesto), v októbri
  • Momentálne figuruje na 11. mieste v bodovaní jazdcov, pričom do konca aktuálnej sezóny ostávajú dve kolá (Taliansko, Rusko)

2020:

• Pódiové umiestnenie v pretekoch na Slovensku (2. miesto) a Španielsku (3. miesto)
  • Celkovo skončil 14. po ťažkej sezóne, v ktorej dominovali pravidlá balance of performance
  • Pokračovali práce na vývoji nového vozidla Hyundai Motorsport Customer Racing TCR, Hyundai Elantra N TCR

2019:

• Víťazstvá v pretekoch WTCR v Maroku a v Maďarsku
  • Pódiové umiestnenia na pretekoch v Číne (2. a 3. miesto), v Japonsku (3. miesto) a v Malajzii (3. miesto)
  • Pomohol zákazníckemu tímu BRC Hyundai N Squadra Corse získať druhé miesto v celkovom poradí tímov

2018:

• Súťažil v úvodnej sezóne WTCR – FIA World Touring Car Cup s Hyundai i30 N TCR, zapísal sa do histórie historicky prvou pole position WTCR a víťazstvom v pretekoch v úvodnom kole
  • Víťazstvá v Maroku (x2), Maďarsku, na Slovensku a v Japonsku
  • Majster sveta v r. 2018 – prvý zisk titulu majstra sveta pre Hyundai Motorsport

2017:

• Pripojil sa k Hyundai Motorsport ako vedúci testovací jazdec prvého pretekárskeho okruhového špeciálu, Hyundai i30 N TCR.