Top

Cestujete na dovolenku autom? Tieto tipy vám môžu zachrániť stovky eur

Cestujete na dovolenku autom? Tieto tipy vám môžu zachrániť stovky eur

Vybrali sme pre vás 12 veľmi nápomocných tipov, vďaka ktorým môžete na ceste za dovolenkou predísť množstvu problémov. Niektoré z nich už dovolenkárom zachránili stovky eur za pokuty a drahé servisy.

Reflexné vesty

V aute musíte mať reflexnú vestu pre každého pasažiera. Polícia v zahraničí je na tento predpis mimoriadne prísna. Vesty však nedávajte do batožinového priestoru. Musia byť po ruke pre prípad, ak je posádka nútená opustiť vozidlo na nebezpečnom dopravnom úseku.

Skrutky kolies

Skrutky sa v servisoch bežne doťahujú pneumatickou uťahovačkou, čo môže predstavovať problém. Ak napríklad na ceste dostanete defekt a budete chcieť uvoľniť koleso svojim kľúčom, nemusí sa vám to podariť. Sila pneumatickej uťahovačky vás môže prekvapiť. Preto sa odporúča ručné doťahovanie a následne použitie momentového kľúča.  Pred cestou si určite skontrolujte, či dokážete uvoľniť všetky skrutky. Skontrolujte si aj nástavec na uvoľnenie bezpečnostných skrutiek. Pneumatické doťahovačky ho zvyknú poškodiť.

Nahustenie pneumatík

Toto je ďalšia veľmi dôležitá vec, ktorú mnohí motoristi podceňujú. Zle nahustené pneumatiky majú zásadný vplyv nielen na bezpečnosť, ale aj priemernú spotrebu vozidla. Ak zoberieme niekoľko sto kilometrov, ktoré plánujete absolvovať, môže vás úspora na optimálne nahustených pneumatikách príjemne prekvapiť. Samozrejme, nezabudnite si skontrolovať rezervu, zdvihák a parkovaciu brzdu.

Poriadok v aute

Na stav interiéru vozidla sa pozerajte tak, že v tomto obmedzenom priestore budete tráviť niekoľko hodín. V kobercoch aj poťahoch sa za rok usadí množstvo prachu, ktorý budete dýchať. Deťom, či ľuďom s dýchacími problémami (astmatici, alergici), môže dlhší pobyt v takomto prostredí dokonca spôsobiť vážne zdravotné problémy. Venujte preto dostatok času vyčisteniu interiéru. Ak už vám nezostane čas dať vozidlo vytepovať, výrazne čistejší interiér dosiahnete aj dôkladným povysávaním.

Kabínový filter

S interiérom súvisí aj kabínový filter, ktorému treba tiež venovať dostatočnú pozornosť. Ak ho skontrolujete, budete nemilo prekvapení, koľko prachu v ňom nájdete. Výmena je otázkou niekoľkých eur a zvládne ju stredne zručný motorista. Ak si na výmenu netrúfate, navštívte servis. Vymenia vám ho na počkanie.

Čistenie klimatizácie

Po výmene kabínového filtra je ideálne prečistiť aj sústavu klimatizácie v aute.  Jej stav má podobne ako čistota interiéru zásadný vplyv na pohodu v kabíne. Navštívte preto špecializovanú firmu, ktorá vám klimatizáciu vozidla dôkladne vyčistí a vydezinfikuje.

Čistota skiel

Väčšina Slovákov zvykne na dlhú cestu vyraziť nad ránom. Deti ešte spia, kilometre na prázdnej ceste ubiehajú rýchlejšie. Znečistené čelné sklo, ktoré je navyše z vnútornej strany pokryté mastným filmom, funguje po osvietení protiidúcim vozidlom ako zrkadlo. Tento stav je veľmi nebezpečný, vodič si namáha oči oveľa viac, a tak sa unaví podstatne skôr. Venujte preto niekoľko minút dôkladnému vyčisteniu skla. Na odmastenie použite prostriedok, ktorý na skle nezanecháva žiadne stopy. Špeciálne prostriedky určené na sklá automobilov dokážu sklo vyčistiť skutočne dokonale a do hĺbky. Po aplikácii prostriedku budete mať pocit, akoby tam sklo nebolo.

Stierače a kvapalina v ostrekovači

Skontrolujte a doplňte vodu v ostrekovači a nastavte trysky. Skontrolujte aj stav gumičiek stieračov, ak nestierajú po celej ploche, vymeňte ich. K čelnému oknu a výhľadu z vozidla ešte jedna praktická rada. Zaschnutý hmyz z čelného skla odstránite dámskou silónovou pančuchou. Samozrejme, na dlhú cestu nemôže byť na škodu vziať zo sebou aspoň liter vody do ostrekovača navyše.

Prevádzkové náplne

Skontrolujte stav a množstvo prevádzkových náplní a v prípade potreby ich doplňte po hornú rysku vyznačenú na nádobkách. Pri brzdovej kvapaline, zvlášť pri starších autách, nezabudnite skontrolovať jej bod varu. Pri aute naloženom na maximum budete v serpentínach spoľahlivé brzdy potrebovať.

Žiarovky

Hoci v nie každej krajine je súprava náhradných žiaroviek súčasťou povinnej výbavy, odporúčame mať so sebou z každej jednu navyše. Podľa Murphyho zákonov sa vám totiž žiarovka v hlavnom reflektore vypáli tesne po prekročení hraníc 🙂 Je nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné jazdiť stovky kilometrov bez plne funkčných diaľkových a stretávacích svetiel. Platí to samozrejme vždy, no zvlášť v prípade ľavého reflektoru. Protiidúce vozidlo vás totiž z diaľky môže považovať za motocykel.

Dôležité drobnosti

Do výbavy si pribaľte aj pracovné rukavice v prípade náhlej opravy. Šoférovať s ušpinenými rukami nie je nič príjemné. Vhod príde aj baterka. Tú však dnes dokáže nahradiť takmer každý smartfón. Keď ho už spomíname, nezabudnite na nabíjačku, aktualizáciu máp a dôležitých telefónnych čísel na privolanie pomoci v zahraničí.

Pitný režim a drobnosti

Ak zostane nútene stáť niekde na krajnici cesty, je veľmi pravdepodobné, že v okolí nenájdete ani čerpaciu stanicu, či odpočívadlo s bufetom. V letnom období preto odporúčame, aby ste pre každého cestujúceho mali so sebou fľašu vody alebo minerálky. Sladeným nápojom sa radšej vyhnite. Ak si pribalíte aj niečo na zahryznutie, urobíte iba dobre.

Veríme, že vám tohtoročná dovolenka prinesie množstvo príjemných zážitkov a nezabudnuteľných spomienok. Hyundai tím vám praje šťastnú a ničím nerušenú cestu, príjemný pobyt vo vysnívanej destinácii a samozrejme bezpečný návrat domov.

 

Nie je možné pridávať komentáre.